Министърът на енергетиката Теменужка Петкова увери, че България няма проблеми със съхранението на ядрените отпадъци и всички съмнения по въпроса отхвърли като спекулации, на които не трябва да се обръща внимание. Това се разбра от думите й в ефира на Би Ти Ви.
Това тя обясни в отговор на въпрос, свързан с коментар на Мартин Димитров от Обединение "Демократична България" през миналата седмица. Тогава той обяви, че първо България трябва да реши трайно въпроса със съхранението на ядрените отпадъци, преди да мисли за нова атомна централа. Подчерта, че в момента има само хранилище за временно съхранение.
Днес Петкова обясни, че от 2016 г. АЕЦ "Козлодуй" има лиценз за съхранение на сухо отработено ядрено гориво, а до 3 години България ще има площадка за съхранение на средно и ниско радиоактивни отпадъци, финансирана от ЕБВР. "Не е редно да се спекулира със страховете на хората... Българските граждани трябва да бъдат абсолютно спокойни", увери тя.
През миналата седмица Европейската комисията изпрати официални уведомителни писма до 20 държави, включително и България, във връзка с правилното прилагане на Директивата за управление на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци. Документът създава рамката на ЕС за осигуряване на отговорно и безопасно управление на ядрените отпадъци и предвижда ангажименти на страните за тяхното съхранение или транспортиране.
Еврокомисията настоява няколко страни, сред които и България, да приемат национални програми за политика за управление на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци. "Тези държави членки разполагат със срок от два месеца, за да отговорят", се казва в уведомителното писмо от Брюксел.
Ресорният министър днес обясни, че България има стратегия за управление на ядрените отпадъци, одобрена през 2011 г. и пратена на ЕК, която през 2015 г. е актуализирана. През 2016 г. еврокомисията е имала въпроси по нея, на които е отговорено, посочи теменужка Петкова, без да посочва детайли.
"Капитал" съобщава, че за горивото от 5 и 6 блок на АЕЦ"Козлодуй" няма сключени договори с доставчика за извозването му, а от влизането в сила на цитираната европейска директива това не е и разрешено.
По тази причина отработеното гориво се съхранява в различни хранилища на площадката на АЕЦ "Козлодуй" - едно за мокро съхранение, където първоначално се поставят радиоактивните елементи и могат да стоят там до 10 години, и едно за сухо съхранение, където отработеното гориво може да се съхранява от 50 до 100 години. Изданието цитира и данни на Агенцията за ядрено регулиране за текущото състояние на хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво в него се съхраняват 13 контейнера с по 84 касети от малките блоковете с реактори ВВЕР-440. Отработеното гориво от големите блокове с реактори ВВЕР-1000 засега се съхранява само в мокрото хранилище.
Дневник
Коментари
Добави коментар