Премиерът Бойко Борисов е на мнение, че оборудването за АЕЦ "Белене", с което България разполага, трябва да се оползотвори по някакъв начин, защото вече в проекта данъкоплатците са вложили 3.5 млрд. лв.
"Ако не вземем някакви мерки за тази стока - тя не е домати и краставици, а ядрени ректори, от милиарди ще стане милиони и ще отиде за скрап. Не сме толкова богати, че да можем да си го позволим", каза премиерът в началото на правителственото заседание, цитиран от "Фокус".
Той иронизира, че алтернативата - да не се прави нищо, би означавала оборудването да влезе в музей, който щял да е "най-скъпия музей за над 3.5 млрд. лв."
Според премиера държавата вече си е извела нужните поуки, когато има задължително изкупуване на електроенергия, давайки за пример американските централи. Той каза, цитиран от БТА, че ще се водят преговори с евентуален купувач и инвеститор за АЕЦ "Белене", само ако той не поиска гаранции за задължително изкупуване на енергията, която се произвежда от централата. Допълни, че няма да се позволи да се издаде и държавна гаранция - т.е. държавата да се задължи с каквото и да било плащане по тази сделка.
Междувременно на енергиен форум министърът на енергетиката Теменужка Петкова коментира пред журналисти, че най-голямата китайска държавна ядрена компания е заявила своя интерес за участие в реализацията на проекта за АЕЦ "Белене", и допълни, че от френската ядрена компания "Фраматом" има също заявен писмен интерес, съобщи БТА.
Дали този интерес е реален, ще се разбере едва след като бъде обявена процедура за избор на стратегически инвеститор. По думите й процедурата трябва бъде разработена така, че да гарантира максимална публичност, прозрачност и обективни критерии.
Министърът уточни, че не са възможни преговори в тази посока, без да са проведени такива и с конструктора на проекта и производителя на оборудването от "Росатом". Вчера от "Росатом" заявиха, че също имат интерес да участват в процедурата, когато тя бъде обявена.
Министърът не коментира дали това ще е сред темите на разговори при предстояща визита на премиера Бойко Борисов в Москва и дали тя ще го придружава.
Все пак Петкова напомни, че "първо трябва да се види дали ще има зелена светлина от парламента".
Петкова не се ангажира и с коментар на идеята на президента Румен Радев за така наречения "Български поток". Българското правителство от години целенасочено работи за запазването на стратегическото място и роля на България на газовата карта на Европа и смятам, че резултатите са налице, коментира министърът.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен11
др.борисов,доматите и краставиците ,не растат по гьолове,както беше казал ти,за Белене,нали през 2012година лично ти спря строежа,сега за къде си се разбързал.
Рубладжия бързо станах аз
Сладките са рубльоните!