Управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Камен Плочев е уведомил надзорния съвет на касата, че не може да изпълнява длъжността си по здравословни причини, съобщи "Капитал", като цитира свои източници.

Надзорният съвет на касата трябва да установи, че той не може да изпълнява длъжността си повече от три месеца. След това ще трябва да изпрати документите на парламента, защото само той може да прекрати правомощията му и да избира управител на здравната каса.

В писмото до надзорния съвет на касата Плочев не подава оставка директно и държи това да се знае, са казали народни представители пред "Капитал".

Той беше назначен на ръководната позиция на здравната каса през юли 2017 г. след конкурс, в който беше единственият кандидат. Камен Плочев беше кандидатура на предишния здравен министър Николай Петров. Плочев завеждаше клиниката по инфекциозни болести на ВМА, чийто началник беше Петров. Както и предишния управител на НЗОК Глинка Комитов, така и Плочев беше единствена кандидатура за поста и беше подкрепен от ГЕРБ. За разлика от другите управители обаче Плочев получи пълна подкрепа от всички парламентарни сили и за него гласуваха 205 народни представители и само един въздържал се, като аргументът беше неговия доказан професионализъм и авторитет.

Дълъг болничен отпуск

Плочев излезе в дълъг болничен отпуск, след като влезе в открит конфликт с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев за размера на дълговете на НЗОК към европейските здравни каси. Тогава Ананиев поиска оставката му, а от НЗОК отговориха, че здравният министър няма правомощия да иска оставката на шефа на касата.

Парламентарната здравна комисия организира изслушване на Плочев. След това финансовият министър поиска да не се подписва Национален рамков договор с Българския лекарски съюз, докато не се изясни размерът на дълговете. Оказа се, че Горанов е знаел точния размер на дълговете (271 млн. лв., като 134 от тях са просрочени) още в края на 2017 г., което личи по обобщената справка за просрочените задължения на централното правителство, общините и осигурителните фондове към 31 декември 2017 г., която на всяко тримесечие се публикува на сайта на финансовото министерство. В крайна сметка Национален рамков договор за цените и услугите, които покрива здравната каса, беше подписан.

В скандала се намеси и премиерът Бойко Борисов, който обяви, че всеки министър трябва да има възможност да си избира екипа, в което влиза и управителят на касата. Това беше сигнал за Плочев да се оттегли и той излезе в болнични. Според Закона за здравното осигуряване правомощията на управителя могат да се прекратят при невъзможност да изпълнява задълженията си за срок от три месеца. Този срок изтече на 28 май.

"Не подавам оставката си, защото съм твърдо убеден, че не съм нарушил закон или извършил действия, водещи до уронване авторитета на институцията, която ми беше възложено да представлявам", пише Плочев в писмото до надзорния съвет на касата.

Междувременно премиерът извика при себе си лекарите, финансовия и здравния министър, като настоя да бъде сключен рамков договор и това се случи.

Кой ще заеме поста

Засега не е публично известно кои ще бъдат кандидатурите за нов управител. Предполага се обаче, че това може да е сегашният подуправител Йорданка Пенкова, която беше командирована от Шумен. Тя има подкрепата на управляващата партия ГЕРБ. Освен това в момента тече процедура по прехвърляне на жилище от Министерството на здравеопазването към здравната каса, като според източниците на "Капитал" целта е тя да бъде настанена в него. Според източници от НЗОК сега Пенкова живее в хотел, за който плащала сама.

Dnevnik.bg