Правната комисия в парламента одобри на второ четене промените в Закона за обществените поръчки срещу злоумишленото обжалване на търгове. Измененията с вносител - председателят на комисията Данаил Кирилов и други депутати от ГЕРБ, бяха подкрепени от представителите на управляващата коалиция и на партия "Воля". Против бяха народните представители от левицата.

Настояването за законовите промени дойде от премиера Бойко Борисов заради тенденциозно и неоснователно обжалване на поръчки. Целта е да не бъдат спирани с години значими проекти, което води до загуба на средства и невъзможност да бъдат реализирани важни за обществото политики.

С предлаганите изменения се въвежда нов текст, според който "участващите в производството страни и техните представители са длъжни да упражняват предоставените им процесуални права добросъвестно. Отговорността за вреди при недобросъвестното им упражняване се реализира по общия исков ред". Преценката за недобросъвестност ще се прави от съда.

За подаване на жалба срещу търг пред Комисията за защита на конкуренцията ще трябва да се обосновава и заинтересованост на жалбоподателят, когато това е приложимо.

На заседанието на комисията днес основния спор породи разпоредбата, която предвижда, че страните в производство по обжалване пред Комисията за защита на конкуренцията се смятат уведомени ако им бъде изпратена призовка или съобщение на електронната поща и по факс в един и същи ден. Според депутатите от БСП е неправилно да се иска от фирмите задължително да имат факс. Те не приемат и тезата, жалбоподателите да общуват с администрацията само по тези два начина. Най-проблемна според тях е презумпцията, че съобщенията се считат връчени с изпращането им, обясни Пенчо Милков от левицата. По думите му така ще се създаде несигурност.

Представител на Комисията за защита на конкуренцията заяви пред правната комисия, че изискването за едновременно изпращане на съобщенията и по факс, и по електронна поща няма да доведе до бързина в производството. За сметка на това може да създаде противоречива практика и проблеми, свързани със случаите, при които фирмите нямат факс или той не работи и дали в тази хипотеза изпратеното на електронната поща ще се смята за връчено.

Данаил Кирилов обясни, че в промените присъства изискването за факс, защото в момента има проблем с връчването и фирми умишлено се криели да не получават съобщения, с което бавят производствата. От думите му се разбра, че жалбоподателите ще са длъжни да си купят факс. След подмятане от депутатите от БСП, Кирилов заяви на шега, че и сателитен телефон може да ги накарат да си вземат, но това ще е на някое от следващите обсъждания.

Кирилов бе подкрепен от депутата от "Обединени патриоти" Християн Митев, който заяви, че за факс е нужно устройство, но за поддържане на електронна поща също трябва компютърна конфигурация и договор с интернет. Като се очаквало кандидатите за обществени поръчки да имат техническо обезпечение, в което според Митев явно влиза и факсът. Това е още една цедка за дружествата, които обжалват поръчки само да изнудват коректните участници. След което се включи в спора отново Кирилов, за да заяви, че не е необходимо отделно устройство за факс, трябвало само да имат телефонна връзка.

Накрая депутатите записаха и нов текст в законопроекта, според който спрямо подадените пред КЗК жалби преди влизането в сила на закона ще се прилагат разпоредбите преди промяната. Предстои гласуване на измененията в пленарна зала.

Dnevnik.bg