Разговорите в Русия бяха ползотворни, защото са изчистени политически въпроси по повод енергийните проекти. Сега е нуждо да се изчистят всички икономически параметри. Това коментира вицепремиерът Томислав Дончев в ефира на БНТ.

"Когато говорим за енергетика не трябва да вкарваме всичко в оста изток – запад. Тук имаме ескалация на напрежението. България не е плавателен съд, за да си смени курса. В широкия смисъл на думата сме съседи с Русия" уточни той и обясни, че има много детайли, които да се изяснят, включително какви ще са разходите, както и политическите аргументи. "След това трябва да видим какво ще се случи като газът влезе в България. Самият факт, че беше изразена публична позиция, е много добро начало" каза той.

Вицепремиерът акцентира, че приоритетите трябва да са сигурността в доставките, добрата цена, като и възможностите за търговия. "Основното, което трябва да следваме са изискванията на европейкото законодателство. Идеята не е след две, три години да има натиск и да се оказе, че е започнало, нещо, което да не се довърши" смята Дончев.

По казуса с "АЕЦ Белене", той каза, че проектът да бъде пазарно ориентиран и рисът да бъде поделен с частен инвеститор. Ако се появи достатъчно добър инвеститор, който не може да бъде договарян на политическо ниво.
"Всички, което се строи и всичко, което се случва, трябва да е така програмирано и така изчислено, че това да носи ползи за държавата", обясни още вицепремиерът.

На въпрос как ще коментира решението, което взе Европейската комисия за кохезията за следващия програмен период, Дончев добави, че приветства курса за харченето на пари, но трябва да има изисквания и критерии затова
2020 парите не свършват, дори едно евро или един лев бъдат инвестирани правилно. Една регион не може да бъде възроден само с инфраструктура. Не става само , инветиции във всички сфера, за да има максимален ефект

Дневник