Европейската комисия приветства днес предпазливо предложенията на германския канцлер Ангела Меркел за реформи в еврозоната, предаде "Франс прес", цитирана от БТА.

"Тези предложения предлагат параметър, по наше мнение, за постигане на споразумение по по-важните теми", обясни говорителят на Еврокомисията Маргаритис Схинас на редовната седмична пресконференция. Той отговори на въпрос за предложенията на Меркел, представени подробно в интервю за неделния брой на вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

"Следващият етап ще бъде срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на 29 юни. И ние продължаваме да се надяваме или по-скоро да сме убедени, че срещата на върха за еврото няма да бъде среща, на която ще има дискусии, а среща, на която ще се взимат решения", каза Схинас.

Еврокомисията представи детайлно визията си за реформата в еврозоната на 6 декември, след като президентът на Франция Еманюел Макрон направи това през септември.

Макрон предложи специфичен и достатъчно голям бюджет, който да насърчава инвестициите, но и да стабилизира еврозоната в случай на икономически шок. Европейската комисия предложи по-малко амбициозен бюджетен план, към който, изглежда, се присъединява частично и Меркел, отбелязва АФП.

"Подкрепям ги при две условия", заяви по повод предложенията на Меркел за Европейски валутен фонд (ЕВФ) европейският комисар за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси. "Бъдещият ЕВФ трябва да отговаря пред Европейския парламент, тъй като еврозоната и нейните граждани имат нужда от повече демокрация, а не от повече технокрация", каза той.

"Освен това европейските договори трябва да бъдат спазвани, особено що се отнася до бюджетния надзор, който е поверен на комисията от 28-те страни членки", добави еврокомисарят.

Моксовиси набляга на това ЕВФ да бъде орган от ресора на Европейския съюз и не си присвоява прерогативи на Еврокомисията. Германия си представя ЕВФ като междуправителствен орган, който в замяна на заеми има правото да наблюдава националните политики на страните членки заедно с комисията.

Дневник