Енергийната комисия в Народното събрание прие прокторешението на ГЕРБ, с което се възлага на енергийния министър Теменужка Петкова да възобнови действията по изграждане на АЕЦ "Белене". "За" предложението на ГЕРБ (подкрепено от самото начало от "Обединени патриоти") гласуваха 14 депутати, "против" бяха двама. Сходният проект на БСП бе отхвърлен.
С приетото предложение на ГЕРБ се възлага на министъра на енергетиката да възобнови действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ "Белене", съвместно със стратегически инвеститор на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите на проекта "Белене" в отделно проектно дружество.
С проекторешението се възлага още министърът на енергетиката да организира, координира и контролира провеждането на преговорите с потенциалните инвеститори и производители на оборудване, както и да предприеме действия за разработване на процедура за избор на стратегически инвеститор и да предложи възможности за структуриране на проекта в срок до 31 октомври 2018 г. и препоръчва на Министерски съвет да предприеме действия за отмяна на решението си за "Белене" от 29 март 2012 г. с цел провеждане на преговори с потенциални инвеститори.
Предстои проекторешението да бъде утвърдено от народните представители. Дебатът по него е насрочен за четвъртък сутрин.
Кабинетът трябва да промени решението си
Няма как да разчитаме на инвеститорски интерес за "Белене", ако кабинетът не отмени решението си, с което е прекратило реализацията на проекта. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на заседанието на комисията, цитирана от агенция "Фокус".
С това решение, което ще бъде взето сега, на практика се отваря вратата на това да се даде възможност за реализация на проекта, допълни Петкова.
По-рано през деня на събитие във Варна Валентин Николов, зам.-председател на парламентарната комисия по енергетика, също обясни, че нормативно Министерският съвет е този, който може да решава дали да се строи ядрена централа, затова и той трябва да отмени решението си.
Най-напредналият проект в региона
Проектът "Белене" ще бъде в най-напреднала фаза в сравнение с други подобни проекти в региона, ако се стартира до една година, допълни министърът като допусна, че може да се наложи да се изпрати нова нотификация до Европейската комисия. Това й изявление идва след като неотдавна премиерът Бойко Борисов се опита да лансира проектът като важен и общ за целия регион на Балканите. Тя отново изтъкна и тезата на премиера, че не трябва вложените вече в централата 3 млрд. евро да потънат.
Петкова увери депутатите, че на всички потенциални инвеститори е казано, че проектът ще се изпълнява на пазарен принцип, никога не са били обещавани държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на произведената енергия.
Енергийният министър уточни, че ако утре се приеме проекторешението на ГЕРБ до 31 октомври тази година ще трябва да бъде разработена процедурата за избор на стратегически инвеститор и да бъде структуриран проектът.
"Смятам, че това е разумен срок, тъй като и подготовката на такъв тип процедура е сложен и отговорен процес. За да се подготви такава процедура, трябва много добре от всички аспекти да се огледа, така че тя да съдържа критерии, които да бъдат максимално обективни и да гарантират прозрачност и публичност.
Междувременно на конференция във Варна директорът на Българския енергиен холдинг Петьо Иванов посочи, цитиран от "Медиапул", че вече е започнала подготовката за формирането на проектна компания с активите и пасивите на АЕЦ "Белене".
Националната електрическа компания, която притежава проекта, вече е обявила обществена поръчка за избор на оценител на досегашните ядрени активи. Каква е цената, за която ще се извърши оценката, той не можа да каже, но от думите му се разбира, че от нея зависи какъв ще е капиталът на проектната компания за АЕЦ "Белене", в която правителството очаква да привлече стратегически инреститор.
Иванов посочи, че ако има нужда, ще бъде ползван и външен консултант за изработването на тръжната процедура за инвеститор в ядрения проект. Това означава, че плащанията по проекта ще започнат веднага след парламентарния картбланш за АЕЦ "Белене".
Нов проект със стари кърпежи
Няма разлика в предложенията на ГЕРБ и БСП за АЕЦ "Белене", но ДПС няма да ги подкрепи, защото проектът няма да види бял свят. Това каза народният представител от ДПС Рамадан Аталай, цитиран от агенция "Фокус".
По думите му двете решения нямат никакво значение. Депутатът от ДПС заяви, че без яснота се започва нов проект със стари кърпежи. Няма да се осъществи този проект, защото не сме готови. Отделно е вече нашето изложение, че има нови енергии, иновативни. Нови системи, обясни позицията на партията си Аталай и допълни, че енергетиката е в насипно състояние.
Имам съмнения за действия от страна на ГЕРБ, които са всичко друго, но не и желание да се търсят варианти за реализацията на проекта "Белене". Това каза заместник-председателят на парламентарната група на БСП Жельо Бойчев. Според него обаче с проекта на ГЕРБ ръцете на енергийния министър са вързани докато Народното събрание не отмени своето решение за централата.
По думите му с проекта за решение на ГЕРБ се възлага само отмяна на решението на Министерски съвет. "А онова решение на Народното събрание, с което се подкрепя това на правителството? От какво ви е страх?", попита Бойчев.
Досега интерес към евентуалната бъдеща процедура са заявили четири компании - китайската CNNC, френската "Фраматом", руската "Росатом", която е производителят на оборудването и четвърта неназована.
Дневник
Коментари
Анонимен
Частна компания няма да разреши КОЙ? да се бърка встроежа на централата. Далаверата е в строежа на инфраструктурата за около 1,5 милиарда евро.
А, има и друга далавера
Според Министерския съвет активите на гьола Белене са 2,2 милиарда, а разходите според Боко - 3,5 милиарда лева. Къде са останалите 1,3 милиарда лева? Може би за охрана на обекта - 100 милиона и оценката на въздействието върху околната среда - още 100 милиона?