Генералният адвокат на Съда на ЕС се произнесе със становище, свързано с фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) и отговорността на държавата за това, че е забавила изплащането на гарантираните влогове в нея, съобщи БТА.
Становището на адвоката е по повод искане на вложителя в КТБ Николай Кантарев, чийто влогът е бил служебно закрит заради отнемането на лиценза на КТБ от Българската народна банка. Подлежащата на връщане сума е била изплатена на вложителя чрез Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Кантарев е предявил срещу БНБ иск за обезщетение за вредите, които според него са му били причинени от неупражнения достатъчен надзор, изразен в забавеното изплащане на влога му в КТБ. Според него БНБ е следвало по силата на европейската директива за гарантиране на влогове да приеме решение за изплащането в 5-дневен срок, след като обяви влоговете за липсващи, а не близо шест месеца по-късно, след като е отнела лиценза на КТБ, каквото е било изискването на действалото тогава българско законодателство. За липсващи се обявяват влоговете, които не се обслужват от банката заради невъзможност за плащане.
Ищецът твърди, че е претъпрял вреди от нарушаване на правото на ЕС. Административният съд във Варна е отправил въпроси до Съда на ЕС, включително за реда на търсене на обезщетение за вреди от нарушение на правото на ЕС по условията, при които се приема, че има липсващ депозит, както и въпроси за възможния пряк ефект на посочената директива.
В заключението си от днес генералният адвокат Юлиане Кокот предлага на Съда на ЕС да приеме, че липсата на влогове трябва да бъде обявена в срок от пет работни дни, след като упълномощените власти са установил за първи път, че дадена банка не е изплатила дължимите и изискуеми влогове, независимо от решението за неплатежоспособността на банката и отнемането на нейния лиценз. Неспазването на това изискване представлява достатъчно съществено нарушение на правото на ЕС, за да обвърже отговорността на държавата.
Предлага се също Европейският съд да приеме, че правото на ЕС допуска възможността в България да се прилагат два различни процесуални режима - по реда на Гражданския процесуален кодекс и по реда на Административно-процесуалния кодекс - за предявяване на искове за отговорност на държавата заради нарушения на правото на ЕС и този режим да позволява използване на правото на обезщетение, се посочва в съобщението.
След затварянето на банката през юни 2014 г. Европейския банков орган също призова българските власти да не изчакват отнемането на лиценза, а да започнат изплащането на гарантираните депозити в двете затворени банки - КТБ и дъщерната й "Виктория". Това обаче започна да се осъществява едва през декември .
Dnevnik.bg
Коментари
баурио
Значи според мен заслужават уи и гъзо.