Ако нито един от заявилите интерес да прави АЕЦ "Белене" не реши да реализира проекта, това ще застраши целия енергиен сектор, каза днес по БНТ министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Това е най-негативният сценарий. Ако нищо не се случи с този проект, НЕК трябва да отпише от активите си 3 млрд. лева, капиталът на компания е под тази сума и тя ще бъде декапитализирана, а след нея ще се декапитализира и Българският енергиен холдинг", посочи тя.
Петкова обаче подчерта, че дори при този негативен сценарий държавата няма да тръгне сама да строи "Белене", нито пък ще прави отстъпки пред инвеститорите от заявените условия. В отговор на въпрос министър посочи, че днешното решение на парламента не е реверанс към Русия, като България остава най-лоялният член на ЕС и НАТО. "Важното е, че днес показахме на гражданите, че при важни и отговорни задачи политиците имат силите да се обединят, за да вървим напред", обобщи Петкова.
Според нея при поставените нови условия може да се каже, че става дума за нов проект. Тя повтори, че за момента има интерес от четири компании към проекта, но в хода на процедурата за избор на стратегически инвеститор ще стане ясно доколко сериозни са техните намерения.
Теменужка Петкова подчерта, че никога не се е предвиждало да се дава държавна гаранция за проекта и да се гарантира цена на тока. Министърът обеща, че ще информира периодично народното събрание за хода на преговорите, като ще прави това "честно и почтено".
Dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
когато бб го спря в коя дупка си бъркаше?!? всичките гер баджии сте такива, некомпетентни и предатели
Анонимен
В категория „Граждански сдужения и неправителствени организации“, наградата получи Гражданско сдружение БОЕЦ! Наградата бе връчена от създатела на сайта Биволъ, Асен Йорданов, който представи Сдружението с думите „БОЕЦ са може би единствената организация, която през годините води последователно и безкомпромисно битката с мафията и корупцията“
Fanetti Mazakura
Никой няма да строи Белене на пазарен принцип, защото няма реалистичен сценарий, при който централата да бъде на печалба. Единственият "инвеститор" ще бъде Росатом с държавно гарантиран заем, така щото българският данъкоплатец да поеме цената на централата плюс загубите от скъпия ток плюс екологичните и сеизмични рискове.
Белене е мъртво роден проект и вместо да съживявате това зомби потърсете отговорност от виновните за прахосаните до момента пари.
Приятелю Fanetti.
Много си прав, но шуменските бетони не могат да го разберат. За гьола са прахосани 3,5 милиарда лева, а оценката на активите на Белене е 2,2 милиарда. Къде са останалите 1 милиард, бетони?
Печалбата на АЕЦ Козлодуй за 2016 г. е само 2 милиона лева. От произведени 14 милиона квч през 2017 АЕЦ Козлодуй е продала само 1 (ЕДИН) милион на борсата по 73 лв./квч,. През 2017 г. фирми-паразити като тази на Румен Овч. са изкупили от Козлодуй 9 (ДЕВЕТ) милиона на цена 63 лв/квч. Ако тези 9 милиона АЕЦ-ът сам си ги продаде на борсата щеше да спечели 90 милиона.
Всички тези числа са публична информация и могат да бъдат проверени. Прост е този, който не си знае собствебия интерес.