Няма как да очакваме, че ще имаме общо и споделено бъдеще, ако разликата между бедните и богатите райони расте. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на конференция на високо ниво за политиката по сближаване в следващия програмен период, която се провежда в НДК, предаде БТА.
Говорейки за кохезионната политика по никакъв начин не можем да игнорираме проблеми като бежански натиск, младежка безработица, евроскептицизъм, необходимостта от това да реагираме на неочаквани кризи, за факта, че трябва да заделяме повече средства за сигурност, за отбрана. В същото време трябва да продължим да мислим за основния фокус и приоритет на кохезионната политика, свързан със сближаване, икономическо възстановяване, повишаване на конкурентоспособността на ЕС и основно - за намаляване на различията, посочи вицепремиерът.
"Въпреки великите достижения на Съюза като такъв и ролята на кохезионната политика, все още имаме над 10 пъти разлика между най-бедните и най-богатите райони. Всичко това, както и различните визии на държавите членки на ЕС за кохезионната политика и мястото й в бюджета на ЕС, правят бъдещите преговори изключително трудни", подчерта Томислав Дончев. Той посочи още, че има въпроси, по които постигането на споразумение по Многогодишната финансова рамка (МФР) е почти невъзможно.
Само преди 10 години мислехме, че общият ни проект - Съюзът, ни гарантира благоденствие, спокойствие и ни очакват безоблачно бъдеще и времена на растеж, но се оказа, че това не е така. Кризите обаче ни карат да бъдем по-силни, каза вицепремиерът.
По думите му дебатът за кохезионната политика трябва да започнес ясна диагностика на проблемите. Общият пазар - едно от най-големите достижения на интеграционния процес, все още е несъвършен и с дефекти. Постигнахме много за свързаността, но все още има райони в Европа, които са транспортно изолирани и буквално транспортни анклави, каза Томислав Дончев.
Той подчерта още необходимостта да се направи повече за околната среда, с убедеността, че не трябва да товарим бъдещите поколения да плащат за днешните инвестиции. Започнахме да се справяме с младежката безработица, но въпреки това сме на път да генерираме едно цяло поколение, което е гневно на политиците. Кохезионната политика трябва да адресира всички тези предизвикателства, посочи вицепремиерът. Томислав Дончев посочи още, че за последните 10 години благодарение на членството в ЕС стокооборотът на България заедно с този на останалите срани членки е нараснал близо два пъти.
За да бъдем успешни, трябва да се реформираме както на национално, така и на европейско ниво. За това обаче трябва финансов ресурс, ноу-хау и политическа воля и трябва да сме наясно какво от това не ни достига. Ако обществото не припознава тези мерки, имаме ли морално право да му ги наложим, коментира вицепремиерът. Според него, ако не успеем да убедим обществото, в това, което правим, няма да можем да постигнем целите.
Томислав Дончев подчерта също, че няма как да постигнем по-висока добавена стойност на инвестициите, без да опростим радикално пътя на парите до бенефициента. По думите му магическата формула на тази многогодишната финансова рамка е да се прави повече с по-малко.
В заключение вицепремиерът посочи, че ако елитът не успее да убеди гражданите в това, което прави - и достиженията до момента, и реформите, които се планират, ще бъдат неустойчиви. Няма как да очакваме, че ще имаме общо и споделено бъдеще, ако разликата между бедните и богатите райони расте, няма как да се борим с нашите глобални конкуренти, ако нашите предприятия не са достатъчно иновативни и конкурентоспособни, няма как да успеем, ако нашите младежи не са образовани и не им се даде необходимият старт на пазара на труда. Има различия, но да дадем отговора на всички тези въпроси е наша обща задача, подчерта Томислав Дончев. Той призова в духа на българското председателство за един честен дебат и баланс по темата, което ще бъде задача за всички през следващата една година.
Брюксел ще разговаря с всяка страна
По време на конференцията генералният директор на Генерална дирекция "Регионална и селищна политика" каза, че Европейската комисия е готова да разговаря поотделно с всяка държава членка по приоритетите и съдържанието на кохезионната политика до пролетта на следващата година, предаде БТА.
По думите на Марк Льометър ще се разполага с почти две години до края на 2020 г. за да има споразумение по бъдещите приоритети и съдържанието на кохезионната политика и нейното изражение в различните държави членки и региони. Според него така няма да има каквито и да било причини за отлагания и забавяния на следващия програмен период.
Смятаме, че 27-те държави членки заслужават ранно споразумение по многогодишната финансова рамка, каза още той. Според Еврокомисията трябва да се направи междинна проверка на четвъртата - пета година, за да се види дали първоначално заложените приоритети все още са правилните.
Комисията е убедена в добавената стойност на Европа. Макар и това да стане в труден бюджетен контекст, ние предлагаме политика за всички региони със съществени средства, която е повече от всякога концентрирана върху най-бедните, каза още Льометър. По думите му тя трябва да остане ключовата политика за инвестиции и солидарност в рамките на инструментариума в ЕС.
Без съмнение има място за допълнителни усъвършенствания и за повишаване на добавената й стойност, допълни той и поясни, че при изготвянето й са водени от четири ключови представи - да я модернизират, да я направят по-динамична, по-гъвкава и да я опростят. Искаме по-интелигентна, по-зелена, по-добре свързана, по-социална Европа, каза Льометър и допълни, че трябва да накарат Европа да стане по-близка до гражданите си.
Еврокомисията предлага нов инструмент, който ще стимулира сътрудничеството между европейските региони по конкретни иновационни проекти, като ще се работи между по-силни и по-слабо икономически справящи се региони. Предлага се още твърдо да се заложи подкрепа в дългосрочен план на мигрантите в рамките на кохезионната политика и основно в частта за социална Европа, каза още той.
Dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Ние сме бедни въпреки усилията на Европейския съюз. Част от причините са неграмотност и липса на компетенции на основната част от народа, икономически мързел, липса на правораздаване, забогатяване на олигарсите чрез изсмукване на държавата и политическа безотговорност на управляващите.
Естествено
Прост и мързелив народ харесва също така прост и мързелив Евразийски съюз (Русия, Киргистан, Казахстан, Туркменистан, Таджикистан, ...). Там ни е мястото, а не в цивилизована Европа.