Лидерите на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и КТ "Подкрепа" се обявиха против оставката на социалния министър Бисер Петков, която вчера беше приета от премиера Бойко Борисов. Според тях той е диалогичен и е свършил много конструктивна работа. От двата синдиката са поискали среща с министър-председателя, на която да се опитат да го убедят да преосмисли решението си и да не приема оставката на Петков.

В понеделник социалният министър съобщи, че подава оставка поради невъзможността да овладее създалото се напрежение покрай исканията на родителите с деца с увреждания. Действията му бяха изненада за протестиращите.

"Целта ни не беше оставката на министъра. Ние виждахме светлина в тунела, бяхме сигурни, че Законът за личната помощ ще бъде внесен в парламента. Според нас това е прехвърляне на топката", коментира техен представител в ефира на "Нова телевизия". Недоволните обясниха, че от тук нататък протестът им може да придобие нов формат.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви пред Нова телевизия, че "Бисер Петков е добър министър и благодарение не неговия екип се задвижи въпросът за директивата за командированите работници". Освен това по време на мандата му пенсионната реформа започнала да се реализира.

Димитров определи оставката като грешка, защото благодарение на министъра е имало диалог както с бизнеса, така и в социалната сфера. От двете синдикални организации ще искат среща с премиера след връщането му от посещение в Турция и Израел, за се намери решение на казуса. Пламен Димитров припомни, че преди няколко месеца е имало прецедент с неприетата оставката на енергийния министър Теменужка Петкова и изрази надежда, че решението ще бъде преразгледано.

Това е третата подадена оставка в кабинета "Борисов 3" и втората приета. В края на октомври 2017 г. поста си напусна здравният министър Николай Петров след репортаж по Би Ти Ви, в който се показваше, че като директор на ВМА той е сключил договор за близо 1.2 млн. лв. с фирмата на мъжа, от когото дъщеря му има дете. Оставката му беше приета от премиера Борисов.

През февруари тази година оставка подаде енергийният министър Теменужка Петкова, след като името й бе свързано със собствениците на "Инерком България" семейство Върбакови. Компанията беше избрана за купувач на бизнеса на ЧЕЗ у нас. Две седмици след това Борисов обяви, че няма да приеме оставката.

Дневник