Днешното парламентарно заседание беше прекратено заради липса на кворум и след часове спорове и скандали между БСП и ГЕРБ.
Всичко започна сутринта с извънредно включване в дневния ред на парламента на три проектозакона - за водите, МВР и освобождаването на шефа на Здравната каса Камен Плочев. Тъй като това не е било обсъдено на председателския съвет в началото на седмицата, депутатите на БСП напуснаха залата.
"Ако вие продължавате със сила да налагате дневния ред, ние сме готови да напуснем залата и да си гласувате законите сами", предупреди Драгомир Стойнев от БСП. След като от ГЕРБ не взеха под внимание мнението на опозицията, депутатите от левицата напуснаха залата. Повечето народни представители от ДПС също не са в парламента заради започналия свещен месец на мюсюлманите Рамазан.
"Кое е изключителното днес? Кое наложи тази извънредна промяна в дневния ред на Народното събрание? Толкова ли не можеше в сряда да гласуваме един дневен ред, който да гласуваме до петък? Явно на управляващите им е трудно заради липсата на капацитет", каза още Стойнев след излизане от залата.
Въпреки това, останалите народни представители започнаха разглеждане на Закона за водите. Депутатите се объркаха и гласуваха "за" поправка, която не е подкрепена от комисия. Данаил Кирилов от ГЕРБ поиска процедура за прегласуване, след което Валери Жаблянов (БСП) и още няколко негови съпартийци се завърнаха в залата. Жаблянов поиска поименна проверка на депутатите, но председателят на Народното събрание Цвета Караянчева уточни, че първо ще се гласува предложението на Кирилов.
БСП може да поиска оставката на Караянчева
"Не можете да нарушавате постоянно правилника. Преди гласуване може да се предложи поименна проверка. Ще ви поискаме оставката за нарушаване на правилника", каза Жаблянов. След 20-минутни спорове и цитиране на правилника, в които се намеси дори Йордан Цонев (ДПС), Караянчева пусна поименна проверка. В залата се оказаха 114 депутати при необходими 121.
След обявената от Караянчева почивка и проверка чрез електронната система кворум пак не се събра. Това доведе до прекратяване на заседанието, но парламентарният контрол остава.
Незаконна поименна проверка
Данаил Кирилов заяви, че поименната проверка е поискана незаконно, защото не била заявена от председателя на парламентарната група. "Целта ѝ беше да увреди и да прекъсне заседанието", допълни Кирилов, след което поиска да има обсъждане на законопроектите без гласуване.
Председателят на парламентарната група на "Обединени патриоти" Волен Сидеров подкрепи Кирилов. Според него Жабянов и Георги Свиленски, които не мръднаха от трибуната докато не беше обявена поименната проверка, трябвало да бъдат изгонени.
"Ще подам оплакване срещу квесторите, които не се намесиха", каза още Сидеров. Той поиска заседанието да продължи и да се гласуват законите.
Вежди Рашидов каза, че Сидеров е прав и добави, че помни, "когато го извеждаха от залата почти насилствено".
"Да прекратим заседанието", предложи Рашидов. Караянчева се съгласи с него и удари председателския звънец за край на заседанието.
В кулоарите на парламентът лидерът на "Атака" Волен Сидеров обвини БСП в хулигански прояви, а зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов го подкрепи. От ГЕРБ обясниха как със саботажа на пленарното заседание БСП пречи да се приемат законови поправки за по-добро стопанисване на язовирите и за осъществяване на съдебната реформа. В отговор от БСП казаха, че с извънредните законопроекти ГЕРБ се опитва да заглуши отстраняването на Камен Плочев.
Дневник
Коментари
Анонимен11
А изцепките на болен-деницин,пред НАТФИЗ,какво беше,дивите крясъци,по улиците на София,бойко курвата,какво беше,че сега прави изводи,от държанието на бсп.
Анонимен
С такива популистки прояви БСП си вкарва автогол.
Другари ако сега са изборите ще имате половината от Вашите депутати! Вместо да си играете на жмички стягайте си общинските структури!