Подкрепяните от САЩ Сирийски демократични сили (СДС), които са съставени от араби и кюрди, са освободили членове на групировката "Ислямска държава" (ИД), включително французи и германци, при тайни размени на пленници с ИД, пише в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА.

Според вестника сред освободените джихадисти има френски и германски граждани, а в бъдещи размени може да бъдат включени и трима британски джихадисти. Между демократичните сили и "Ислямска държава" досега е имало три размени на пленници.

В първата през февруари са освободени 200 джихадисти, повечето чеченци и араби, но също няколко французи и най-малко един германец. През април са разменени около 15 бойци и 40 жени и деца, сред които мароканци, французи, белгийци и холандци. Според цитиран от вестника племенен водач, който е бил посредник, повечето от тях били върнати на територия под контрола на "Ислямска държава" против волята си. В замяна групировката освободила същия брой кюрдски пленници, заловени в битката за Дейр аз Зур и обещала да не напада петролни и газови находища под контрола на СДС. Последната размяна била на 6 юни и в нея били освободени 15 съпруги на джихадисти.

Сирийски демократични сили държат в плен хиляди джихадисти от десетки националности. Властите на повечето страни отказват да приемат своите граждани, отбелязва АФП.

Дневник