Нашата цел е на 26 юни Македония да започне преговори за членство в ЕС, а на 11 юли да стане член на НАТО, каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в Скопие на официалното откриване на фестивала "One Love Tour 2018" , съобщи агенция "Фокус". Според нея за 27 години спорове живеещите в България и Македония не се спечелили нищо, но това се е променило с подписването на договора за добросъседство.
"Само ще спечелим, ако на 26 юни Македония започне преговорите за членство. В противен случай рискуваме най-ранната следваща възможност да бъде в края на 2020 г. Не мисля, че македонският народ заслужава това", каза още Захариева. Тя поздрави премиерите и външните министри на Гърция и Македония, по повод намереният компромис за името.
На въпрос на македонски журналист дали за България е приемливо предложеното име, Захариева уточни, че за България е приемливо всяко име. "Ние сме ви признали първи, но това, което е важно за нас, е да няма териториални претенции. Но договорът за добросъседство ще продължи да важи, няма да има никакви проблеми за тях. В договора между Гърция и Македония има текст, че той няма да бъде насочен към други държави, така че всичко е наред. Единственото, което искаме, е когато сте готови, да бъдем заедно в ЕС", каза българският външен министър.
На въпрос защо премиерът Бойко Борисов е отказал да се срещне с президента на Македония Георге Иванов при визитата му в България, тя отговори: "Премиерът много пъти се е срещал с президента Иванов, но ние не искаме да се месим в македонската външна политика".
В отговор на въпрос смята ли, че след подписване на договора с Гърция за името на Македония има основание за актуализиране на Договора за добросъседство с България министърът на външните работи на Македония Никола Димитров обяви, че с лидерство и визия за бъдещето не очаква да има допълнителни проблеми. "Въпросът е много комплексен. Трябва да се обсъди с повече страни", посочи той, цитиран от "Фокус".
"Приятелството значи разбиране на проблемите на другия. Мисля, че в Македония ще има такова чувство, както и в България", коментира Никола Димитров. Според него е важно решението за името да отвори вратите на страната за ЕС и на НАТО. "Дълго време този въпрос беше употребяван във вътрешната политика. Всеки път, когато такива въпроси са предмет на вътрешнополитическа битка, това води към лош край", каза още Димитров.
Дневник
Коментари
Добави коментар