Заради по-ниските заплати и по-краткия осигурителен стаж жените в България получават средно с 38% по-ниска пенсия от мъжете. И макар че постепенно възрастта за пенсия се изравнява, различията ще останат както за вече пенсиониралите се, така и за бъдещите пенсионери, докато "половите" неравенства в заплащането остават. Това са някои от заключенията на анализ на Националния осигурителен институт по темата.
В анализа се посочва, че наетите жени доминират в сектори, в които средният размер на работната заплата е под средния за страната. Цитират се данни от последно изследване на Националния статистически институт (по данни от 2014 г.), според което над 40% от наетите жени са работили в преработващата промишленост и търговията, където брутната годишна работна заплата е била под 90% от средната за страната, други 23% са били заети в образованието, хуманното здравеопазване и социалната работа - сектори, при които заплатата доближава средната за страната.
По данни на осигурителния институт през 2017 г. средният осигурителен доход е бил 821,51 лв., а разликата е 10.6% в полза на мъжете. Разликата в осигурителния стаж е 5.6 години - мъжете се пенсионират средно след 38.7 години осигурителен стаж, а жените - след 33.1 години. Средната пенсия на мъжете е 410. 58 лв., а на жените - 298.48 лв.
Така след пенсионирането си мъжете получават средно 51.5% от последната си заплата, а жените - едва 40.9%.
Дневник
Коментари
Добави коментар