По-голямата част от събитията в програмата за култура, планирани по време на българското европредседателство, са изпълнени. Това се разбра от думите на министъра на културата Боил Банов пред Би Ти Ви.

Той обясни, че при някои има закъснение, а повечето са били планирани за месеците май и юни. Общо около 1.6 млн. лв. е стойността на цялата програма. Банов коментира, че публикациите, в които се твърди, че програмата не е изпълнена не са атака към него или други институции, а към творците, ангажирани в програмата.

Министърът обяви още, че е възможно през следващия програмен период на финансиране от ЕС България да защити проекти, свързани с културното наследство. Повод за коментара му е рушащото се читалище "Светилна" в град Шипка. То е строено през 1934 г.

Банов каза, че в момента нищо не може да се направи, защото читалището е частна общинска собственост. Общината пък не може да кандидатства по програмата за развитие на селските райони за ремонт, защото вече Шипка е обявена за град. На практика в момента няма програма, по която може да се финансира подобен ремонт. По оценката на министъра ще трябват поне 3 млн. лв. за ремонта на красивата сграда.

Увери, че известната като двойната къща в София, която бе разрушена, ще бъде възстановена от собственика, който е поел ангажимент да използва идентични материали с тези, използвани при първоначалното строителство. Проектът, по който щяло да стане това, предвиждал надстрояване, но със запазване на ключовите фасади.

Дневник