Общественият посредник Иван Капралов излезе със становище относно предприетите от администрацията мерки за премахване на дървета в квартал „Тракия” и по улица „Съединение“. Позицията му е в отговор на получени осем сигнала и жалби от граждани, които настояват да се извърши проверка по целесъобразност и законосъобразност на премахването на дървета в града.

Проверката показва, че това се налага във връзка с по-голямата тема, целяща подобряването на градската среда, свързана с разширяване и рехабилитация на тротоарни настилки. Според обществения посредник зелената система се нуждае от поддръжка и обновяване. „В случай, че приемем тезата, че е недопустимо премахването на дървета в Шумен, би следвало да се откажем от всякакво обновяване на градската среда“, коментира той. 

"Мнението на специалистите сочи, че липовите дървета и тополите вече не се считат като подходящи дървесни видове за озеленяване на улиците. Доказано е, че голямата им коренова система и обемът на короните създава проблеми с времето. Конкретните проекти предвиждат извършването на допълнително компенсаторно озеленяване с други дървесни видове в посочените райони“, се казва в становището на Капралов.

Съществуващата едроразмерна декоративна растителност в Шумен е над 40-50 годишна и създава опасност да се разрушат основите на сгради, да се нанесат щети на съществуваща инфраструктура, както и да бъде застрашена сигурността на гражданите. По тези причини до офиса на обществения посредник през последното десетилетие са постъпили десетки жалби от граждани с настояване за премахване на големи дървета. „На това основание с предишно становище от 2013 г. препоръчах отпускането на  40 000 лв. от бюджета за премахването на констатирани от експерти 187 бр. опасни дървета и поисках по-активни мерки за поддържането на зелената система“, припомня още омбудсманът.

ШУМ.БГ