Докладът на група учени от УНСС, който анализира системата на управление в МВР, е тайна. Това се разбира от отговор на вътрешното ведомство след запитване на "Дневник" по Закона за достъп до обществена информация.

Преди време стана известно какви съвети за реформа срещу 33 хиляди лева дадоха на ведомството учените от университета за стопанство. "Дневник" поиска целия доклад на колектива, анализирал полицията. Той обаче се оказа служебна информация и без значение за обществения интерес, поради което е отказан достъп до съдържанието му. Вътрешното министерство пояснява, че в закона има двугодишен срок, след който министърът може да разреши достъп до тази служебна информация, но той все още не е изтекъл.

"Информацията е свързана с оперативната подготовка на актовете на МВР и няма самостоятелно значение (мнения и препоръки, изготвени от или за органа, становища и консултации)", се казва в отговора на вътрешното министерство. Допълва се, че доколкото докладът съдържал препоръки за усъвършенстване на програмното бюджетно управление на МВР, за вътрешното престуктуриране на ведомството, както и за въвеждане на управленски информационни системи за подобряване на координацията и контрола на управление, това щяло да се изпълнява с актове на министъра. А по много от процедурите по издаване на тези актове се очаквало провеждане на обществено обсъждане, което се явявало публично достъпен начин за запознаване със съдържанието на подготвяните промени.

Запознаването обаче ще става постфактум и след като докладът не е известен, няма да е възможно проследяването дали за всяка препоръка ще бъде издаден акт на министъра и ще бъде подготвяна промяна.

Докладът трябва да стане основа за изискванията към външен анализатор, който да предложи как да бъде реформирано МВР. От сайта на ведомството се вижда, че все още не е обявена обществена поръчка за избор на фирма, която да направи функционален и структурен анализ на полицията.

През декември 2017 г. се разбра, че тихомълком управляващите зачеркнаха административната реформа в МВР. Те премахнаха в Закона за МВР създаването на държавно предприятие "Център за предоставяне на услуги". Идеята беше чрез него вътрешното ведомство да се разтовари от неприсъщи му административни дейности - издаване на лични документи, регистрация на превозни средства и други, и да съсредоточи усилията си в борбата с престъпността. То бе една от малкото реформи, които останаха от втория кабинет на Борисов.
В началото на мандата на третия му кабинет Валентин Радев заяви, че ще прави реформа в системата на МВР, след като бъде изготвен цялостен функционален анализ.

Миналата година синдикатите протестираха на всеки празник на полицията. Исканията им бяха три - увеличение на заплатите с 20%, обвързване на основното възнаграждение със социално измерим показател и изготвянето на изцяло нов закон с участие на служителите на МВР.

След като те заплашиха и излязоха на протест в деня на официалното откриване на българското председателство на Европейския съюз, премиерът Бойко Борисов се срещна със синдикалистите и им обеща 100 млн. лв. за увеличение на заплатите от март. Те обявиха, че временно преустановяват протестите.

dnevnik.bg