Засега няма особено голям напредък по въпроса за евентуалната покана от НАТО към Македония за започване подготовка за членство в Алианса, научи специалният пратеник на БГНЕС в Букурещ Ани Кълцева от добре информирани дипломатически източници на срещата на върху на НАТО в румънската столица.
Информацията е от провеждащата се тази сутрин работна среща на Северноатлантическия съвет в сградата на румънския парламент. Според източниците, към момента шансовете да се постигне пробив и Македония да бъде поканена, са близки до нула и това е преобладаващото мнение. Не е възможно и технически това да стане, защото евентуалното решаване на спора за името на Македония трябва да бъде съпроводено от подписването на споразумение между Гърция и Македония. Вчера делегациите на двете държави са обсъждали проблема с името. Както е известно, обсъждат се два варианта - Гърция настоява за "Нова Македония", другото предложение е за "Република Македония - Скопие".
БГНЕС припомня, че официалната българска позиция е, че страната ни подкрепя членството на Македония в НАТО, но не безусловно. Необходимо е да се изпълнят всички критерии за членство, да са налице добросъседски отношения и да бъдат решени спорните въпроси. България отстоява позицията, че в спора за името между Македония и Гърция трябва да се отчитат всички културни и географски факти. На срещата на върха на НАТО в Букурещ на този етап новите държави-членки на Алианса по -ясно подкрепят започването на преговори за присъединяване на Грузия и Македония. По-старите държави от НАТО застъпват позицията, че двете страни още не са готови и особено за Украйна ситуацията с подкрепата за членство е още неясна. Най-ясни са позициите на Букурещката среща по отношение на увеличаване на НАТО-присъствието в Афганистан. Говорителят на българското външно министерство Димитър Цанчев заяви по този повод, че за България въпросът за увеличаване на българския контингент в Афганистан не стои, тъй като страната ни е увеличила броя на рейнджърите си там още през миналата година.
БГНЕС
Коментари
Добави коментар