Десет европейски държави, САЩ и Канада предупредиха румънските депутати, че планирани от тях промени в наказателния кодекс ще поставят на изпитание върховенството на закона и способността за борба с корупцията и престъпността.
Призивът дойде преди комисия в парламента да започне днес да разглежда промени, предложени, след като версия на текста бе одобрена на първо четене. Декриминализирането на престъпления като злоупотреба със служебно положение е сред планираните поправки.
Две опозиционни партии вече ги оспорват в Конституционния съд. Неправителствени организации също предупредиха по-рано тази седмица, че част от текста е в противоречие с основния закон на страната. В последните седмици хиляди протестираха срещу предложените промени.
В изявлението си, предназначено за депутатите в Букурещ, посолствата на Белгия, Германия, Дания, Канада, Люксембург, Норвегия, Съединените щати, Финландия, Франция, Холандия, Швеция и Швейцария изразиха загриженост и предупредиха, че наблюдават ситуацията внимателно. Те помолиха депутатите "да избегнат промени, които биха отслабили върховенството на закона или способността на Румъния да се бори с престъпността и корупцията". Текстът е публикуван на страницата на американското посолство в Букурещ и в профила му във "Фейсбук".
Те добавят, че някои от промените вероятно ще "попречат на международното сътрудничество в правоприлагането и ще се отразят отрицателно на борбата срещу международната организирана престъпност, финансовите престъпления, трафика на наркотици и хора". "Румъния показа значителен напредък в борбата с корупцията и изграждането на държава, основана на върховенството на закона. Насърчаваме Румъния да продължи по този път", пише The Romania Journal.
Реакцията
В отговор на писмото сенаторът Клаудиу Манда казва: "Все пак ние сме румънският парламент, румънските граждани гласуваха за нас. Право на парламента е да вземе решения."
Друг сенатор предположи, че призивите от 12-те страни идват от "дипломати, които не познава", а не от ръководителите на дипломатическите мисии. "Омръзна ми тази арогантна форма на комуникация на някои официални лица, неясни и анонимни представители".
Поредната промяна
Партията на социалдемократите вече прокара в парламента реформи, с които постави магистратите под политически контрол и даде възможност за приключване на хиляди случаи от нападения до корупционни схеми.
Промените, започнати от социалдемократите, след като поеха властта миналата година, доведоха до най-мащабните протести в страната от края на комунистическия режим през 1989 г.
Лидерът на партията и председател на долната камара на парламента Ливиу Драгня по-рано този месец бе осъден на три и половина години затвор заради подстрекателство към злоупотреба със служебно положение. Той вече е бил осъждан за изборни измами и е разследван по дело за организиране на престъпна група, която цели да източва средства от държавни проекти, някои от тях с европейско финансиране.
Дневник
Коментари
Добави коментар