За около час в дежурната част на областната дирекция в Шумен са получени над десет обаждания от граждани, които съобщили, че се опитват да ги измамят по телефона, съобщиха от пресцентъра на ОД на МВР.

Във всички обаждания неизвестне мъж се представил като инспектор Стефанов. Съобщил, че се провежда акция за залавяне на крадци и измамници и помолил хората да съдействат на полицията за залавянето им. Оставил несъществуващ телефон за връзка 99112.  Обажданията преминавали по един и същ начин. В някой от случаите след обаждането на мнимия полицай следвало второ обаждане от друг измамник, който им искал определена сума пари, а ако последвал отказ следвали заплахи за физическо насилие. Веднага след това по телефона звънял  Стефанов като моли хората да съдействат да ги заловят. За целта трябвало да хвърлят през тераса пари и ценности или да ги оставят близо до домовете си, за да можела полицията да ги хване на място. На хората обяснявали, че веднага след парите това ще им бъдат възстановени.
 

До момента всички, които са подали сигнал в полицията са разбрали, че обажданията към тях са част от измамен сюжет и не са се доверили.

От полицията призовват хората да не се доверяват на непознати по телефона. Да не предоставят информация за това с какви парични средства разполагат и на какъв адрес живеят. Ако получат подобно обаждане да затворят веднага телефона, след като прекъсне разговора и чуят сигнал „свободно“ да се свържат с близките си или да подадат сигнал в полицията чрез телефон 112.

ШУМ.БГ