Всички държави, които членуват в комитета по световното наследство на ЮНЕСКО, са подкрепили решението на Министерския съвет от декември 2017 г. за изменения в действащия план за управление на Национален парк "Пирин". България е получила зелена светлина да не прави пълна екологична оценка на плана за управление на парка, а само на конкретни инвестиционни намерения, като строителство на втори кабинков лифт, например.
Това съобщи вицепремиерът Валери Симеонов на специална пресконференция в Министерския съвет веднага след завръщането на българската делегация от тазгодишното заседание на комитета в Бахрейн. Симеонов оглавяваше делегация от шестима представители на кабинета, която лобира за преразглеждането и промените в първоначалния вариант на решението за Пирин.
Вчера комитетът на ЮНЕСКО гласува редактирано решение, в което отпадат заявени опасения за състоянието на парка, смекчен е категоричният тон и са променени важни препоръки и искания на комитета към правителството: кабинетът да не прилага спорните изменения в настоящия план за управление на парка, докато не бъде направена пълна екологична оценка на проекта за новия план (корекциите в решението на ЮНЕСКО с нанесени в червено върху първоначалния проект и могат да бъдат намерени тук).
Става дума за поправките, гласувани от Министерския съвет между коледните и новогодишните празници, които предизвикаха гражданско недоволство и продължаващи до момента протести заради опасения от масови сечи и презастрояване на парка.
Според текста с гласуваните поправки, качен на сайта на ЮНЕСКО обаче, гласуваното решение е смекчено на дипломатична препоръка правителството "да се въздържа" от прилагането на тези поправки, преди да бъде направена екологична оценка на плана и произнасянето на Върховния административен съд.
Симеонов иска постоянен представител на България в ЮНЕСКО
Вицепремиерът обясни, че според него до първоначалния проект за решение на ЮНЕСКО се е стигнало, защото България няма постоянен представител в комитета.
Затова той ще предложи кабинетът да излъчи такъв представител, който да не позволява на "псевдозелени организации да въздействат и заблуждават експертите в ЮНЕСКО". Сред тези зелени организации вицепремиерът назова специално международната организация WWF.
Kато следствие от тези "саботажи на зелените" се стигало до подобни проекторешения на ЮНЕСКО, които обезсилват български правителствени решения и – по думите му – противоречат на българското законодателство.
Според вицепремиера нуждата от пълна екологична оценка на планове за управление (такава беше позицията на ЮНЕСКО, такова е и първото решение на ВАС, бел.ред.) е спекулация. Симеонов наблегна на факта, че решението на Върховния административен съд не е окончателно, защото се обжалва от министъра на екологията Нено Димов. По думите му сегашното решение на ВАС е правен абсурд.
dnevnik.bg
Коментари
Марин
Ми те само зелените не могат да проумеят, че това е правилното решение. Отвън явно по-добре виждат нещата.
Антон
Не съм фен на Валерката, ама го поздравявам за добрата работа, която е свършил в Бахрейн и е защитил националните ни интереси. Туризмът е един от водещите отрасли в държавата ни и неговото развитие не бива да бъде пренебрегвано. Зелените съвсем целенасочено блокират развитието на Банско през последните 10 години и се радвам, че най-накрая това ще бъде преустановено.