Борисов иска България да влезе в един ден в банковия съюз и в чакалнята на еврозоната. Това стана ясно от изказването на премиера Бойко Борисов на втория ден от Европейския съвет в Брюксел преди да представи пред Еврогрупата кандидатурата си за чакалнята на еврозоната. "Това което на колегите ще кажа – банковият съюз и чакалнята на еврозоната трябва да станат в един ден, готови сме на банковия съюз, но в един ден с подписването и чакалнята на еврозоната", заяви той.
"Нека да има съответния миниторинг, но да имам и твърда дата, че това ще се случи. Такива са регламенитите, такива са правилата", каза още Борисов.
Попитан за посочената от него дата (14 юли) за разговор на Владислав Горанов с финансовите министри от еврозоната, той заяви: "Няма да говоря повече за дати и конкретика, защото банкерите са много чувствителни на тези изказвания и много се дразнят, когато някой премиер започне да има дава политически указания през медиите. Може да е било 13 сега, ако вас ви заставя да работите по 30 часа на ден, съм сигурен, че и вие ще започнете да бъркате датите, защото все пак всеки човек има биологичен ритъм".
За споразумението за мигрантите
Борисов коментира и резултатите от разговорите за мигрантитекато многократно се оплака от това, че срещата е продължила изключително дълго: "До 6 часа българско време беше. Предложих синдикати да направим, профсъюзи, защото такова работно време няма. Тука вчера колегата ме питаше за работно време. Шест часа знаете колко е българско време и сега е 11".
Всичко, което ние което сме предложили, колегите го утвърдиха във всяко отношение. Започваме с повече пари и още повече засилване на работата по външните граници. Подразни ме това, че всички говорят само за Италия, Испания и Гърция, тъй като България си е свършила работата, подчерта Борисов.
"За радост всички приеха, че и вторият транш за Турция, не само първият, но и вторият, трябва да бъде отблокиран", каза още премиерът, като изтъкна, че споразумението с Турция работи.
Той обърна внимание на договорената солидарност за външните граници с "допълнителната думичка "доброволно" " и обясни, че на това са държали страните от Вишеградската четворка (Полша, Чехия, Словакия, Унгария). "Излизането със съответните платформи извън ЕС, защото основната криза идва по море, и тука се спорзумяхмеа да се работи много активно и от Съвета, и от Комисията и двустранни срещи на тези държави, които имат исторически връзки с Африка, за подписването на подобни споразумения без от името на тези държави да предопределяме или да говорим от тяхно име".
Дневник
Коментари
Добави коментар