Насила никой не може да бъде накаран да приема мигранти". Това каза пред Нова телевизия министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова на въпрос дали можем да сме спокойни, че никой няма да иска да върне в България 60 000 мигранти. Павлова обясни, че в ЕС се говори само за доброволно прелокиране, а не за квоти.
Според Павлова българското правителство се е справило с председателството и "това е оценката на нашите партньори", а оценката е висока, защото страната ни е била динамична и гъвкава. "С изключително тежки предизвикателства се сблъскахме - през мигрантската криза и през изключително изненадващото, от геополитическа гледна точка, решение на президента Тръмп и неговата администрация", каза министърът.
"Може би това е и причината да получаваме толкова висока оценка и подкрепа, затова че с определените от България приоритетни теми много точно бяхме напипали пулса на проблемите. Когато обявихме приоритети си, ние казахме, че сигурността и миграцията ще бъде топ приоритет в нашата работа. Голяма част от нашите усилия не се усетиха толкова в София, защото ние проведохме различни заседания и формати по темата сигурност и миграция", коментира Павлова. Според нея работейки по групата за миграция сме провели много инфарктни и динамични заседания в Съвета.
Павлова каза, че Българското председателство е предложило решението, което е било основата на вчерашния дебат на лидерите. Павлова обърна внимание, че по отношение на Дъблинския регламент, Българското председателство е договорило промяната на 4 от общо 6 законодателни акта. "Градихме мостове към Турция, защото пък това е защитната преграда за нас, за да няма в България натиск от нелегални мигранти", каза още Павлова. Според нея отпускането на средствата за Турция от ЕС е било въпрос на заключителната фаза и по думите й това е другият успех на Българското председателство.
"По време на председателството България не отиде на изток или на запад в повече или по-малко, позиционирахме се там, където сме, а ние сме държава на кръстопът", каза още министър Павлова. Според нея това, че страната ни трябва да държи за евроатлантическата позиция, но това не означава да прекъсва връзките с партньорите на страната. "За България Русия е стратегически и икономически партньор. Това, че изградихме мостове към Русия, а не ги изгорихме по време на председателството има само ползи за българския бизнес, който се нуждае от наливане на капитали и инвестиции", каза още Павлова.
Дневник
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата