Цената на стиковете за бездимното тютюнево изделие IQOS ще се увеличи от 5.50 на 10 лв. Вдигането е заради предложение за законова промяна от група от 64 депутата от ГЕРБ начело с председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова.

В проекта е записано, че акцизът на стиковете за бездимни изделия се изравнява с тези на обикновените цигари от 1 октомври. Ако поправката бъде приета, България ще бъде единствената държава в ЕС, която облага бездимните изделия като конвенционални цигари. В останалите страни членки акцизната ставка е в зависимост от съдържанието на тютюн в стиковете и е средно 20% от акциза за класическите цигари. Най-висока е ставката в Италия, където облагането е 50% от акциза за кутия цигари.

От цигарения бранш коментираха, че ако това се случи, единствената компания, която е регистрирала и продава бездимни изделия – Philip Morris, ще бъде принудена да промени плановете си за България. Глобално стратегията на компанията е до 2024 г. 30% от клиентите й да преминат към бездимна алтернатива, която се оценява като по-малко опасна за здравето. Концернът смята, че бездимните продукти са бъдещето на индустрията, и инвестира единствено в тях.

Ако стиковете Heets, които Philip Morris произвежда за устройството си IQOS, струват 10 лв., това вероятно ще откаже много от клиентите й от тях и ще ги върне към класическите цигари. В момента по данни на Евробарометър около 36% от пълнолетното население в България, или 2.7 млн. души пушат. Philip Morris не публикува официални данни за броя на клиентите си с IQOS в България, но преди няколко дни президентът на компанията за Европейския регион съобщи, че те са десетки хиляди. Останалите цигарени компании считат, че става въпрос за скромен пазарен дял от около 1% от пушачите, но за много голям интерес към новите продукти. В момента по изчисления на Европейската комисия клиентите на IQOS в цяла Европа са под един милион души.

Защо сега?

Депутатите не обосновават причините за увеличаването на акциза, само отбелязват, че в момента акцизната ставка на бездимните изделия е 152 лв. на килограм, или 93 стотинки на кутия. Явно, водени от идеята за увеличаване на акцизните приходи, те пресмятат в мотивите, че акцизът би бил 3.54 лв. на кутия, ако ставката за тях се изравни с тази за облагането на класическите цигари. Депутатите допълват, че тъй като пазарът на тези продукти все още е незначителен, законодателството за облагането им в ЕС не е хармонизирано и съответно всяка държава разполага със свободата да определи собствена акцизна ставка.

Липсата на обществено обсъждане и бързането с проект директно в парламента се разчита от някои като знак на лобизъм в полза на други цигарени компании без подобни изделия.

В Европа - вързани за насипния тютюн

Европейската комисия смята, че нагреваемите тютюневи изделия не са цигари. В междинен доклад от началото на 2018 г. преди преразглеждането на директивата за акцизите върху тютюна ЕК коментира, че предвид факта, че този пазар е нов и развиващ се, на този етап ще е изключително трудно да се изготви ясна дефиниция, която покрива тези продукти - както тези, които вече са познати, така и бъдещите разработки. Комисията отбелязва, че някои от продуктите са обхванати от директивата, макар и непряко, тъй като съдържат тютюн и възможният режим е те да бъдат облагани със същата ставка като тютюна за пушене.

Бездимни изделия се продават в 23 страни членки. В две от тях – Чехия и Полша, те все още не се облагат, това ще стане от януари 2019 г. В останалите акцизът се определя на базата на количеството тютюн в продукта, включително и в България и акцизът е като при този на рязания тютюн. В тази група влизат 16 държави, между които Великобритания, Холандия, Словакия, Гърция, Румъния, Италия и др. Има няколко държави, в които освен тютюна, като акциз се плаща и процент от продажната цена на една кутия – те са Испания, Франция, Унгария и Германия. Във всяка от тях обаче акцизът е като при този на рязания тютюн за свиване на цигари, а не като при класическите цигари.

Какво ще се случи?

Забраната за тютюнопушене в закрити помещения в България по принцип продължава да не се спазва. Последният проект в тази посока на правителството беше идеята да се забрани пушенето на наргиле, но това така и не е факт. Вместо да насърчи пушачите да се откажат или да ползват по-малко вредни алтернативи, най-голямата партия предлага връщане към класическите цигари, тъй като едва ли клиентите биха преодолели двойно увеличение на цената.

В момента приходите от акцизи в бюджета бележат ръст и едва ли точно данъкът от бездимните изделия ще окаже особено влияние върху тях. За сметка на това обаче, ако производителят напусне България, това ще насърчи контрабандата на стикове от съседни държави, тъй като в Сърбия цената на една кутия е 2 евро, а в Украйна – 1 евро.

От "Philip Morris България" коментираха, че само от 7 месеца в България има един по-добър продукт в сравнение с цигарите, който може да намали вредата от тютюнопушенето, и за огромно съжаление изравняването на акциза с този за цигарите, заложен в законопроекта, не подкрепя тази идея. "Бездимните продукти с нагряване са категорично признати за различни от цигари, именно поради което данъчното третиране в страните от ЕС е също различно. Шоково увеличение на акциза е екстремна мярка и видно от мотивите към предложението, е насочено срещу само един иновативен продукт на нашия пазар. Тази стъпка изисква анализи и взимане предвид всички аспекти на иновативните продукти и становищата на всички заинтересовани страни – надяваме се такава възможност да се даде в краткия срок до края на парламентарната сесия", се казва в изявлението на компанията.

Капитал