В решение от 29 юни Административният съд в София отсъди в полза на правото на пребиваване на съпружеска хомосексуална двойка в България, съобщи младежката ЛГБТ организация "Действие". Казусът е на семейна двойка, в която единият член е гражданка на Австралия, а другия - на Франция.
Австралийката би трябвало да получи от българските власти позволение за пребиваване в София заради директива на ЕС, която разрешава свободно движение в рамките на ЕС на чужди граждани, ако съпругът е гражданин на страна - членка.
Въпреки това през 2017 г. дирекция "Миграция" към МВР отказва правото ѝ да пребивава в България като се обосновава с това, че еднополовите бракове в България не са позволени от конституцията.
Съдът приема, че според правото на ЕС не е позволено на държава-членка да откаже на гражданин на трета страна, встъпил в брак с гражданин на съюза, право на пребиваване на територията на тази държава-членка по съображението, че нейното право не предвижда брака между лица от един и същ пол. В решението се казва още, че "отказът на органите на държавата-членка да признаят – единствено за целите на предоставянето на производно право на пребиваване на гражданин на трета страна – брака му с гражданин на съюза от същия пол (...) би могъл да възпрепятства упражняването на закрепеното в член 21, параграф 1 от Договора за функциониране на ЕС право на този гражданин на съюза да се движи и пребивава свободно на територията на държавите-членки."
Решението на Административен съд София-град не е окончателно, но е в съответствие със скорошно решение на Европейския съд по подобно дело в Румъния на двойка между румънец и американец. Според Европейския съд страните от ЕС трябва да спазват правото на пребиваване на еднополови двойки, сключили законов брак в друга държава, които искат да живеят заедно на тяхна територия.
Въпреки че са свободни да разрешават или да не разрешават еднополовите бракове, държавите в ЕС не могат да възпрепятстват свободата на пребиваване на европейски гражданин, като отказват да предоставят право на пребиваване на неговия съпруг от същия пол, който е гражданин на страна извън ЕС, допълва Европейският съдът.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар