Работодателите в България са изправени пред най-големия недостиг на кадри от 2011 г. насам според проучването на фирмата по човешки ресурси "Менпауър" (ManpowerGroup) "Недостиг на таланти 2018", което включва над 600 компании.
Общо 68% от фирмите изпитват трудности да запълнят свободните си позиции. Най-трудни за намиране са добре подготвените работници, инженери и шофьори.
Въпреки че нивото на безработицата продължава да е ниско, 38% от работодателите посочват липсата на кандидати като основна причина за недостига на таланти в България, следвана от липсата на търсени твърди умения (24%) и опит (11%). В допълнение 11% от компаниите не могат да запълнят свободните си позиции заради очакванията на кандидатите за по-високо заплащане от предлаганото и липсата на меки умения като комуникационни, работа в екип и решаване на проблеми (9%).
Най-трудни кадри за намиране в България за 2018 година са: 1. Квалифицирани работници. 2. Инженери. 3. ШофьориСлужители за ресторанти/хотели. 4. Здравни специалисти. 5. ИТ. 6. Търговски представители. 7. Мениджъри/директори. 8. Офис служители 9. Счетоводители и финансисти.
ManpowerGroup попита 39 195 работодатели от 43 държави какви трудности изпитват при попълване на свободни позиции, какви умения не могат да намерят и какво правят, за да разрешат проблема с недостига на таланти.
Европа, Близкия Изток и Африка: Ирландия (18%), Великобритания (19%) и Нидерландия (24%) изпитват най-малко трудности да попълнят свободни позиции. Най-засегнатите пазари в Европа са Румъния с 81% - увеличение с 9 процентни пункта, и България – увеличение с 6 процентни пункта в сравнение с 2016 г.
Азиатско-тихоокеански регион: Той е изправен пред най-големия недостиг на таланти с пет от 10-те най-засегнати пазари според проучването – Япония, Тайван, Хонконг, Сингапур и Индия. В Япония броят на работодателите, които изпитват трудности да попълнят свободни позиции, продължава да расте и стига до 89% - най-високият процент, отчетен в цял свят.
Северна и Южна Америка: Аржентина изпитва най-голям недостиг на таланти в региона - 52%. В Бразилия 34% от работодателите отчитат трудности. Мексико е изправен пред най-голямото увеличение в степента на трудност - от 40% през 2016 г. до 50%. В сравнение с 2016 г. Бразилия, Колумбия и Аржентина показват най-голямо подобрение в борбата с недостига на таланти. Броят на работодателите в САЩ, които също са изправени пред недостиг на таланти, се е увеличил от 32% през 2015 г. до 46% през 2018 г. – малко над средното равнище в световен мащаб.
Недостигът на таланти по света е стигнал най-високото си ниво през последните 12 години, отбелязва ManpowerGroup.
Дневник
Коментари
Анонимен
Нека това ги накара да си преосмислят политиката за организиране на работния процес,подбора на кадри и не на последно място сооциалния пакет! За да не си намират кадри явно има нещо гнило,хората не са толкова глупави да бягат от една подредена и солидарна компания каквато в бг е голяма рядкост!
Анонимен
Не е само в работодателя проблема. Хората записват висшо "ей така да има".
Днешните студенти избират лесното или комерсиалното - социални дейности и икономически специалности. А и да не забравим филологии (английски, български и др.). Е? Каква реализиция, какви специалисти...
Българина
Това е положението, дами и господа, другари и другарки.
Голяма част от младите мигрират в чужбина, възрастните излизат в пенсия.
Борбата за всеки свестен служител ще стане 'безмилостно жестока'.
В София заплатите гонят средноевропейските, очаквайте го и в Шумен...
Анонимен
Що за статия? "недостиг на таланти"????
Недостигът е на съвестни и работливи хора, както и на практически умения .
За да има квалифицирани кадри в която е да е област, фирмите и организациите трябва да пускат при тях обучаващи се, самите те да инициират обучение. Как да стане реално обучение без реална практика? Но в голяма част от фирмите организацията съвсем не е за пред хората, работният процес е далеч от доброто.
От друга страна медиите да продължават да вземат пари от реклами колко всичко е "изи" , да се радват на влиянието си и да продължават да ни показват, че и при тях е пълно със случайни хора.