В СУ „Сава Доброплодни“ е приет кандидат за осми клас с най-висок бал в област Шумен след първо класиране. Той е постигнал 471,5 точки от максимални 500. Паралелката е „изобразително изкуство с интензивно изучаване на английски език“. Това обявиха от РУО.
С най-високия минимален бал за прием след седми клас за втора поредна година, след като бе въведено задължителното кандидатстване, е ППМГ „Нанчо Попович“. Минималният праг, който седмокласниците е трябвало да преодолеят е 407,5 т. в паралелка с математически профил, с изучаване на информатика и английски език. Максималният бал постигнат тук е 468 т. През миналата година с най-висок минимален бал е била същата паралелка, но летвата е била по-ниска, нужни са били 400,5 точки.
Другите училища с висок минимален и максимален бал на първо класиране за учебната 2018-2019 са ПГПЧЕ „Никола Вапцаров“ и СУ "Йоан Екзарх Български" .
С най-висок бал в професионалните гимназии е приет ученик в ПГМЕТТ "Христо Ботев" в паралелка „Металургия на цветните метали“. При минимален праг от 150 т. кандидатът е постигнал 421.5 т. Най-висока летвата за прием е била в Професионална гимназия по икономика в паралелка „Икономика и мениджмънт“ 226 т.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Явно журналистът, писал тази статия не е запознат с балообразуването и със сигурност не е математик.В предвид балообразуването по паралелки,най-висок
резултат от матурите е бал 468 в ПМГ!
Анонимен
Поздравления за колегите от СУ "Сава Доброплодни". Постоянството дава своите резултати и се надявам, това да амбицира и ръководствата на останалите училища. Тревожно е продължаващото изпадане от предпочитанията на родители и ученици на ПЕГ "Никола Й. Вапцаров". И най-голям респект към екипа на ППМГ "Нанчо Попович". Запазването на място на върха и след настъпили кадрови промени означава устойчивост и утвърден авторитет.
Анонимен
От таблицата се вижда, че Езиковата хич я няма. Паралелката с английски и руски в Савата е с по-висок успех. Езиковата почват да залагат на руски като втори, сигурно го смятат за лесен, така или иначе втория им чужд език повечето ученици, а и преподаватели, го гледат отгоре-отгоре. Немският сдаава фронта, дали заради текучеството на преподавателите, дали заради лошия подбор на директора, дали заради неумението да се учи сериозно. Вижда се също, че в обединената професионална гимназия по химични технологии и обществено хранене е запълнена само една паралелка. ..
При положение, че почти навсякъде английският е въведен като първи чужд от втори клас, какъв е смисълът да се влиза с български и математика в английска езикова паралелка? ....
Анонимен
Ситуацията с Езиковата гимназия изисква спешна реакция и смяна на цялото ръководство - директор и заместници.
Анонимен22
Не знам кой е написал тази статия, нно това не е вярно, защото балообразуването в училището по изкуствата е различно от математическата гимназия... в савата се взема 3-пъти матурата по рисуване...е как няма да е най висок бала там?! всичко е направено така, за даизтъкнат учениците на сава допродни като най- добрите, но не е така :D
химик
От професионалните гимназии, поздравления за ученика с най-висок бал за " Цветна металургия", сигурно е и , че след време той ще е с най-висока заплата. Там е бъдещето- металургия ( цветни и благородни метали), после строителство ( архитекти) и програмисти ( но от Математическа)!
дърво
икономиката се напълни със селяни, бъдещи канцеларски типове, аман от бумащини
Гражданин
Учениците вече искат да учат немски език, защото Германия е отворена за българите. Вторият желан е английски, но не всеки става за програмист, там трябва и математика.
Анонимен
А защо не коментирате как СУ "Сава Доброплодни" осъществява обучението си по английски в т. нар. си езикови паралелки?