Китай има желанието да инвестира и участва в строителството на железопътна линия, свързваща България с Егейско море, магистрала Север-Юг и АЕЦ "Белене". Това се разбра след срещата на премиера Бойко Борисов и председателя на Държавния съвет на Китай Ли Къцян. Той е на четиридневно посещение в България, по време на което ще се проведе среща с лидерите на страните от Централна и Източна Европа във формата "16+1".

Смятаме, че е най-важно да следваме пазарните правила и законите на ЕС, подчерта Ли. Досега се смяташе, че правилата за прозрачност при провеждане на обществени поръчки на ЕС противоречат на начина на правене на бизнес на Китай. "Обществените поръчки ще бъдат проведени и недържавните проекти ще бъдат гарантирани от държавата", заяви Ли. Той държеше да подчертае, че 16+1 не е политическа платформа и не разделя ЕС, а дори ще спомага за интеграцията в съюза на страните от инициативата, някои от които не са членки. "Ние разбираме, че ЕС е важна сила за глобален просперитет и мир. ЕС подкрепя демокрацията в международните отношения. Без Европа на глобалната сцена няма да има глобално развитие", каза Ли.

Досега се проучвахме

"Истината е, че досега се проучвахме", каза Бойко Борисов в отговор на въпрос защо инвестициите на Китай в България са много по-малко, сравнено с други европейски държави. "Китай работи по един начин, ЕС по друг. Ключовото е, че проектите трябва да станат по европейските правила, прозрачно", добави Борисов. "Бях озадачен, че още първата магистрала в Китай е платена. Те нямат безплатна магистрала", каза Борисов. Затова бъдещата тол-система, която България въвежда, би могла да позволи да се строят магистрали, които не са в европейските коридори, на пазарен принцип, смята Борисов (проектът, за който той говори, предвижда свързване на Русе със Свиленград чрез скоростно шосе с тунел под Шипка, б.а.).

За АЕЦ "Белене" Борисов каза, че Китай може да използва връзките си с други европейски държави в проекти за атомна енергия. За този проект, както и за другите съвместни може да се създадат консорциуми и да участват и трети страни.

Борисов "наел" Ли Къцян като рекламен агент

Борисов е показал на Ли Къцян и съпругата му Националния исторически музей. "Виждах изненадата на лицето на премиера и съпругата му от златото на 7000 години. Наел съм го като рекламен агент на българското културно-историческо наследство", каза Борисов. "Моля кажете на хората от Китай за обработеното злато отпреди 7000 г., колко изящно е то, колко красиво е то, покажете снимките", обърна се Ли Къцян към китайските журналисти. "Само това да съм свършил си заслужава посещението", добави Борисов. "И аз много искам повече българи да пътуват в Китай", каза Ли Къцян.

При посещението на китайския премиер в България бяха подписани десетки съвместни споразумения и меморандуми. За най-голяма сума е финансово споразумение за 1.5 млрд. евро между Българската банка за развитие и Китайската банка за развитие, следвано от споразумение между Параходство "Български морски флот" и китайска банка за 94.15 млн. долара за изграждане на шест кораба за насипни товари.

Ли Къцян е първият китайски премиер, дошъл в България от 2000 г. насам, а делегацията му се състои от близо 700 души.

За четири дни в София Ли ще се срещне с българското ръководство, а после и с лидерите на страните от Централна и Източна Европа във формата "16+1". Следобед ще го приеме президентът Румен Радев.

Миналата година според посланика на Пекин в София Джан Хайджоу търговският обмен между България и Китай е бил 2.13 млрд. долара (ръст от 65%), като износът от страната е бил 960 млн. долара, а вносът - 1.17 млрд.