Три месеца преди изтичането на срока, в който здравният министър Кирил Ананиев се ангажира да представи варианти за здравна реформа, се очертава посоката, в която управляващите обмислят да я развиват -демонополизация на здравната каса или застраховка за доплащане. Това се разбра от интервю на председателя
на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова.
По думите на Дариткова пред БНР не се планира увеличение на здравната вноска, която сега е 8%.
От осигурени (основно работещи в частни фирми) годишно се събират 2.4 млрд. лв. (за 2017 г.). Държавната здравната каса плаща за здравни услуги 3.8 млрд. лв., припомня "Капитал". Отделно от това
пациентите доплащат
за прегледи, изследвания, лечение в болница и лекарства същата сума. Застраховането за заболяване е доброволно и от него се възползват около 300 хил. души, като повечето от тях са служители на частни компании и техните семейства, като услугата е част от социалния пакет на фирмите.
"Когато има много фондове и когато там правилата не са разписани, може да се окаже, че за някои пациенти има солидарност, а за други – не", коментира пред Би Ти Ви председателят на Българския лекарски съюз Иван Маджаров. От националната пациентска организация твърдят, че и двата модела не са в полза на болния.
"Ако се стигне до там пациентът сам да избира пакета си, това означава, че в един момент този пациент може да остане без пакет за някакво друго заболяване", добави Андрей Дамянов от организацията.
Пред clinica.bg директорът на "Пирогов" Иван Балтов казва, че е необходимо да бъде регламентирано доплащането (макар и минимално) от страна на пациентите. "Мисля, че
това ще дисциплинира и лекарите, и пациентите,
които трябва да знаят правата, но и задълженията си и съответно – да изискват. И в момента хората доплащат, но, както се казва - под масата. Регламентираното доплащане обаче може да бъде и добре контролирано", казва той. Директорът на "Пирогов" припомня, че и сега има сега има допълнителни застрахователни фондове, които прилагат много стриктен контрол при плащанията и високи изисквания към лечебните заведения. "Ако това бъде регламентирано за всички, може би ще бъде и по-добре и за пациентите, и за работещите на високи обороти болници, защото те ще бъдат още по-търсени", прогнозира д-р Балтов.
Здравният икономист от Експертния клуб за икономика и политика Аркадий Шарков припомни пред БНР, че още по време на тройната коалиция по идея на ДПС здравната вноска беше вдигната от 6 на 8 на сто с намерението допълнителните пари да бъдат разпределени към частните фондове, но това така и не се случи и те останаха в НЗОК. "Има нужда от демонополизация на НЗОК, но
демонополизацията не бива да означава 8+2%, а 8-2%,
тоест касата постепенно да започне да отстъпва част от своя ресурс надолу", каза анализаторът и допълни: "Конкуренцията смъква цените и повишава качеството, но въпросът е как ще бъде направено".
"Проблемът на касата е, че бюджетът се гледа от година за година и (...), а няма дългосрочна перспектива как следва да се развива финансирането на определени области. Вижда се, че лекарствата са в свръхразход, че болничната помощ е свръхфинансирана за сметка на доболничната и на превенцията. Тези проблеми продължават да стоят. Но има много заинтересовани страни, които предпочитат моделът да остане по същия начин, отколкото да бъде променен", обобщи Шарков.
Дневник
Коментари
Добави коментар