Апелативният съд в Пловдив отмени предсрочното освобождаване от затвора на бизнесмена Георги Сапунджиев, който през 2014 г. уби на пешеходна пътека в Стара Загора 4-годишния Паоло Иванов, информира БТА. В края на юни първата съдебна инстанция разреши той да излезе по-рано от затвора.
Така осъденият ще трябва да изтърпи остатъка от наложеното му наказание, което е шест години лишаване от свобода, за това, че на 2 юни 2014 г., шофирайки, е нарушил правилата за движение по пътищата и по непредпазливост е причинил смъртта на 4 годишния Паоло Иванов.
Апелативните магистрати приеха, че спазването на установения в затвора ред и трудовата ангажираност на осъдения по време на изтърпяване на наложеното му наказание не са достатъчни доказателства за негово поправяне. За добро поведение на Сапунджиев е бил променен режимът на изтърпяване на наказанието от "общ" на "лек".
Отделно от това за положителните му прояви осъденият постоянно е бил поощряван с домашен отпуск до две денонощия, от пет денонощия и годишна почивка извън затворническото общежитие от открит тип. В тази връзка апелативните съдии са отбелязали рядко срещаната от затворническата администрация активност - за престоя на Сапунджиев до момента са издадени 29 заповеди за награждаване с домашен отпуск, който в рамките на по-малко от три години е в общ размер от 102 дни.
В същото време в материалите към затворническото досие съществуват данни, че осъденият продължава да не приема в пълна степен вредите, които е причинил с деянието си и размера на наложеното му наказание. По тази причина е прието, че с поведението си Сапунджиев не е дал предвидените в закона доказателства за своето поправяне, за да ползва привилегията на предсрочното освобождаване.
Определението на Пловдивския апелативен съд е окончателно.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар