По време на българското председателство българската икономика получи сериозен удар, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова в оценката си за българското председателство на ЕС. Ударът, за който говореше Нинова, е налагането на мита от САЩ за производство на стомана. "Тази търговска война ще намали конкурентоспособността на европейската икономика, оттам и на българската", каза Нинова.

Пропуснаха само да ни похвалят за стоплянето на отношенията между САЩ и Северна Корея, иронизира Нинова малко по-късно вицепремиера Красимир Каракачанов. Другият вицепремиер и външен министър Екатерина Захариева се пошегува с Нинова, че ще поеме вината за търговската война.

Премиерът и правителството не осигуриха консенсус на българските институции, не мобилизираха национална енергия и резултатът ще е увеличаващ се евроскептицизъм, заключи Нинова след отчета на Борисов. Според нея българският парламент останал настрана от процесите и председателството. Единствено заседанието на КОСАК, организирано от Кристиан Вигенин от БСП, е събрало на едно място изпълнителна, законодателна и президентска власт. "Изолирахте президентската институция. Президентът Радев се опита да компенсира онова, което българското правителство не направи. Вие не пропуснахте да го охулите дори и за това, казвайки, че Дунавската стратегия не е приоритет", каза още Нинова.

Вие не изпълнихте задачата, поставена от българския парламент, да ревизирате Дъблинския регламент, заяви Нинова. Тя припомни, че премиерът Бойко Борисов е казал в Брюксел, че не пазим добре европейската граница. Как да ни приемат в Шенген след признание на такова високо равнище, попита риторично Нинова.

Според лидера на БСП резултатът в сферата на отбраната е, че 9 европейски държави са се обявили за нов военен съюз без България. "Това ли ви е общата отбранителна политика на Европа", попита пак Нинова.

Нинова разкритикува и усилията на председателството за присъединяване на Западните Балкани. Тя напомни, че парламентът има решение за приоритетите на председателството и в него е записано, че трябва да има финален документ с пътна карта за членството в ЕС на балканските държави.

Корнелия Нинова е преброила, че по време на председателството в България е имало 72 протеста, в които участвали стотици хиляди. "Такова нещо не се е случвало в най-новата история на България", каза Нинова, а изказването й предизвика шум в залата.

"Председателството не можа да мобилизира енергията на българския народ. То беше превърнато в еднопартийно мероприятие за личен рейтинг на един човек. Правителството по това време излъчваше нестабилност на управляващата коалиция. Държавата излъчваше несигурност", заяви Нинова.

ГЕРБ: Няма европейска институция, която да не дава висока оценка

Няма европейска институция, която да не дава висока оценка на председателството, постигнатото е признато и от европейските семейства, каза председателят на външната комисия на парламента Джема Грозданова след представянето на доклада на Борисов и изказването за Нинова. "Председателството успя да се справи с основното предизвикателство - да бъде коректен посредник, партньор и балансьор в дебатите", обяви Грозданова.

"Продължават усилията на правителството и европейските институции за съвместни действия за управлението на миграционните процеси и убежищата. "По време на председателството беше постигнат значителен напредък по тази тема, което беше специално отбелязано в заключенията на Европейския съвет от юни", каза още Джема Грозданова

"Председателството категорично изигра положителна роля за постигането на договореност между Македония и Гърция за името", заяви Грозданова. Според нея председателството е преминало при пълна прозрачност и информираност на гражданите.

Чул се гласът на България според Волен Сидеров

"Това председателство ще покаже на Европа и на света, че тези партии, които бяха наричани несистемни, извън системата, неприемливи, които бяха нападани, ще бъдат приети от Европа и ще се види, че в момента управляващата коалиция ГЕРБ – "Обединени патриоти" не само работи, но и показва европейско поведение", коментира председателят на групата на "Обединени патриоти" в парламента Волен Сидеров.

"Българският глас се чу по време на европредседателството. Имам предвид, че за пръв път българското правителство посочи интереса на България и каза, че той е над нашето партньорство. Имам предвид темата за миграцията, ролята на България и отношението към България от страна на големите държави", каза Сидеров. "По време на председателството националистите се оказаха по-добрите европейци, няма да казвам от кого", допълни Сидеров.

ДПС: Омразата и ксенофобията достигнаха поредния връх

"Омразата и ксенофобията достигнаха поредния връх. Демонстрира се отстъпление от евроатлантическата ориентация на страната", обяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Според него от 1 година правителството се фокусира върху председателството и загърби вътрешните проблеми.

"Председателството декларира, че ще работи за функционално единство между ЕС и институциите, но като че ли се забрави, че България е част от ЕС", посочи лидерът на ДПС. "Да се противопоставим на омразата, агресията, ксенофобията, на радикализмите и национализмите. Демокрацията няма алтернатива", каза завърши Карадайъ.

dnevnik.bg