Днес евакуират всички външни хора от село Шарково край Ямбол, показа репортаж на "Нова телевизия" от мястото.

Шарково стана известно със стадото на баба Дора. Полицията е отишла в двора на възрастната жена и е помолила със заповед от Българска агенция по безопасност на храните всички, които я защитават и нямат местна адресна регистрация, да напуснат територията. Жандармерията в момента не допуска никого в селото.

Всичко се е случило спокойно и без насилие както от страна на полицията, така и от страна на протестиращите. Властите казват, че е въпрос на време стадото на баба Дора да бъде умъртвено. Няма официално потвърждение дали животните й ще бъде умъртвени тези дни, за това не съобщават нито от министерството на земеделието, нито от МВР.

Протестиращите, които бяха на площада в Малко Шарково, казват пред камерата на телевизията, че са кротки, никой не им плаща и просто са искали да защитят стадото на баба Дора. Районът е отцепен и се допускат само местни хора или такива, които доставят храни.

Стигна се и до арест на една от жените, която много настояваше да влезе. Тя беше облечена в народна носия и каза, че е от организация, която защитава животните. Полицаите обаче я арестуваха, защото нарушава реда.

Настроенията сред местните са, че с тази сага трябва да се приключва. Животните, за да не се разпространява заразата, трябва да бъдат умъртвени, съгласни са те.

dnevnik.bg