Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане приетите от Народното събрание промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, с които ангажиментите на купувача по приватизационни договори да важат за 5, а не за 10 години, при това със задна дата.
Според държавния глава тези разпоредби не само не защитават обществения интерес, но и съществено го увреждат.
В мотивите на ветото се посочва, че конкретният времеви обхват на задълженията по всеки приватизационен договор трябва да се определя според обекта на приватизацията и осъществяваната дейност, а не да се подчинява на формални законови ограничения, които създават предимство на купувачите за сметка на обществения интерес.
Президентът Радев възразява и срещу това разсрочването на поетите задължения да важи и за вече сключени приватизационни договори. Новата уредба ще се отнася за купувачи, които не са изпълнили своите задължения, но са платили неустойките за тях. Нещо повече, плащането на тези неустойки се изисква само за първите 5 години от договора. Така ще се облагодетелстват и неизправни купувачи, които имат непогасени плащания за неустойки за период след тези 5 години.
Приетата уредба ще има за последица освобождаване на купувачите от специфични задължения, се казва в мотивите. Ще се изключи и възможността да се търсят неустойки за тяхното неизпълнение за периода над 5 години. Няма оценка как новата уредба ще се отрази на средствата от неустойки, които трябва да постъпват в държавната пенсионна система и в общинските бюджети, напомня на депутатите Радев.
Според президента няма никаква обществена необходимост да бъдат преуредени вече сключени приватизационни договори, а измененията нарушават принципа за правната сигурност, изискващ стабилност на правните сделки и предвидимост на правните последици от различните юридически факти.
Измененията бяха внесени от депутати от "Обединените патриоти" - "Атака" и ВМРО, а вицепремиерът Валери Симеонов (лидер на третия участник в патриотичната коалиция НФСБ) свърза измененията с интересите на бизнесмените Кирил и Георги Домусчиеви, които по негови оценки трябва да платят 58 млн. лв. неустойки за неизпълнени задължения след приватизацията на Български морски флот преди 10 г. В крайна сметка законът беше приет с подкрепата и на ГЕРБ и с мълчаливото съгласие на опозицията.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Гласувах за призидента,но съжалявам,защото явно е президент на Нинова!
до предния
Ти си 100% тъпанар!Браво на Президента!И Боко сега от кумова срама го подкрепи.Така,че герберасти,не се изхождайте неподготвени и винаги изчаквайте Царят-Слънце!
Анонимен
Напротив кухата червена лейка Нинова също лобира за закона Домусчиев.Ей так да му се опростят едни 60 млн. лева от нашите данъци!
Ако сме демократична държава и почтено общество, след президентското вето ще последват следните действия:
Домусчиевият лобист Волен Сидеров - аут от политиката!
Домусчиевият лобист Красимир Каракачанов - аут от военното министерство!
Лобистите - депутати от ВМРО и Атака - вън от парламента!
Членовете на ВМРО и Атака свалят на извънредни конгреси двамата си корумпирани босове.