С промени в Кодекса за социално осигуряване се вменява на доброволните пенсионни фондове да дават информация на осигурените в тях както при присъединяването, така и впоследствие. Тази информация включва и прогноза за размера на бъдещата пенсия, която ще се отпуска от съответния фонд. Целта е да могат осигурените да планират по-добре своите спестявания за старини.
Изискванията към допусканията в основата на тези прогнози ще бъдат уредени на подзаконово ниво, за да бъдат надеждни прогнозите.
През тази година за пръв път бе оповестено, че първите пенсии, които ще започнат да плащат фондовете, са от порядъка на 20-30 лв.
Промените отразяват европейски директиви и са публикувани в проект за промени в кодекса на Министерството на финансите.
С проекта се предлага още прехвърлянето на професионална схема или част от нея от един в друг фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, както и от и към чуждестранни институции за професионално пенсионно осигуряване да става след разрешение на регулатора.
С измененията се въвежда и изискването дружествата на пенсионните фондове да правят собствена оценка за риска от дейността им.
Със законопроекта се дава и цялостна регламентация на изискванията към възлагането на дейности на външни изпълнители, като не се допуска това за управлението на инвестициите на пенсионните фондове и осъществяване на ключови функции. Целта на тази промяна е да не се заобикаля законът чрез използването на външни изпълнители.
Предвижда се новите разпоредби да влязат в сила през май 2019 г., като до началото на следващата година Комисията за финансов надзор трябва да приеме наредбите, свързани с промените в кодекса.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар