ГЕРБ ще подкрепи ветото на президента Румен Радев върху промените в приватизационния закон, с които ангажиментите на купувача по приватизационни договори намаляват от 10 на 5 г. със задна дата. Това обяви зам.- председателят на партията Цветан Цветанов на извънреден брифинг в парламента днес, който закъсня повече от час.
След като обясни, че ГЕРБ се води единствено от обществения интерес, Цветанов разказа за среща при премиера Бойко Борисов в понеделник, на която е било взето решение да се променят текстовете от закона, за които имало "спекулации, че са лобистки".
По думите на вицепремиера Валери Симеонов промените в закона са в услугата на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Според държавния глава тези разпоредби не само не защитават обществения интерес, но и съществено го увреждат.
Цветанов vs. президента
След ветото на президента обаче законодателната инициатива на ГЕРБ се обезсмисляла и заради това депутатите от управляващата партия ще се съобразят с мотивите на ветото и ще го подкрепят, т.е. ще отпаднат двата текста - ангажиментите на купувача по приватизационни договори намаляват от 10 на 5 г. и това да важи и за вече сключени договори.
Цветан Цветанов дори изрази съмнение дали Румен Радев не е имал вътрешна информация за срещата с премиера, след която да е наложил ветото. Той призова държавния глава със същата бързина да отговори на ГЕРБ за оставените от служебното му правителство 1.6 млрд. лв. в бюджета.
На въпрос на журналисти защо казва, че поправките в закона не са лобистки, Цветанов обяви: "Не са лобистки. Обслужват тези, които се опитаха да извлекат политически дивиденти". Попитан за кого става въпрос, той допълни: "Президентът, с ветото днес".
Има ли лобизъм
За лобизъм по темата пръв заговори вицепремиерът Валери Симеонов (НФСБ), който заплаши, че ще напусне коалицията и прозря застъпничество за частни интереси у вносителите на промените ВМРО и "Атака", които са негови коалиционни партньори в "Обединени патриоти". Според Симеонов поправката се прави в полза на дружество, собственост на братята Кирил и Георги Домусчиеви, които не са изпълнили задълженията, поети при приватизацията на Български морски флот през 2008 г. и сега би трябвало да бъдат санкционирани с 58 млн. лева. Освен този случай обаче измененията облагодетелстват всички участници в приватизационни сделки между 2008 и 2013 г.
В мотивите на ветото на президента се казва, че намаляването на срока на ангажиментите по приватизационни договори на 5 г. ще облагодетелства и неизправни купувачи, които имат непогасени плащания за неустойки за този период. Посочено е още, че няма никаква обществена необходимост да бъдат преуредени вече сключени приватизационни договори, а измененията нарушават принципа за правната сигурност, изискващ стабилност на правните сделки и предвидимост на правните последици от различните юридически факти.
Дневник
Коментари
Анонимен
Големи артисти са тия от ГЕРБ
Требва бързо се се измитат.