178 000 лв. са отпуснатите средства от Министерството на културата  за археологически проучвания в Шуменско това лято. Обектите, на които ще работят специалистите, са 12, като повечето са в старите столици Плиска, Преслав.

Учени от БАН, РИМ – Шумен и Шуменския университет ще изследват още в с. Сушина, общ. Върбица, в НИАР „Кабиюк“ и в преславското село Златар. 

Това съобщи за ШУМ.БГ доц. д-р Стела Дончева, ръководител на филиала на Национален археологически институт с музей в Шумен.

„Започват разкопките в Преслав, където ще ги ръководи д-р Петър Димитров, а в Плиска вече работи  д-р Андрей Аладжов. За по-значимите обекти в столичните центрове, които са от първа категория, сумите в размер на около 20 хил. лв., за останалите са по-малко“, обясни доц. д-р. Стела Дончева. Тя допълни, че нови обекти в региона няма. След няколкогодишно прекъсване поради липса на финансиране се възобновява проучването на Езическия храм в Кабиюк.

В Плиска проф. Стоян Витлянов и доц. Константин Константинов от ШУ ще работят над Външния град на столицата. Д-р Янко Димитров ще проучва Дворцов център – цитадела в Плиска, а проф. Станислав Станилов - двор, северно от цитаделата във вътрешния град на Плиска. По ранното дървено укрепление в първата столица ще работи д-р Павел Георгиев, а по Кръглата каменна площадка – д-р Андрей Аладжов.

Във Велики Преслав обекти на учените са северната част на Дворцовия център, Владетелската църква – некропол. Проучванията се ръководят съответно от Снежана Горянова и Петър Димитров.

Извън двете столици доц. Стефан Чохаджиев ще работи в Селищна могила Нуриюк в с. Сушина, Станислав Иванов в Езическия храм в „Кабиюк“, а доц. д-р Стела Дончева в Производствен център за металопластика в землището на село Златар.

Освен парите от държавата, за археологически проучвания собствени средства дава и Регионалният исторически музей в Шумен. С тях в Плиска ще се проучват Сграда в югозападния сектор, под ръководството на Христина Стоянова, и Център за производство на битова керамика във Външния град на Плиска, с ръководител на разкопките Станимир Стойчев. 

ШУМ.БГ