В първия ден, в който реално беше разрешен групов лов на дива свиня, този вид лов беше забранен със заповед на министъра на земеделието Румен Порожанов. Така на практика правителството намери начин да отмени силно оспорвана и експресно приета поправка в Закона за лова и опазване на дивеча.
Заповедта на Порожанов се издава на основание на същия закон, който беше променен, като се позовава на друг член (чл. 54, ал. 1 от). Официалният повод е предложение от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните от преди ден (24 юли), става известно от съобщение на сайта на ведомството.
Само преди ден спешно приетите и оспорвани изменения в Закона за лова бяха публикувани в Държавен вестник. Мотивът беше, че груповият лов на диви свине през лятото на 2018 г. ще намали популацията им и ще предотврати разнасянето на африканската чума по свинете, която се разраства в северната ни съседка Румъния. Срещу поправката се обявиха еколози и сдружения на ловците и рибарите, които предупредиха, че ефектът ще бъде обратен, ще има пагубни последици и ще доведе до много инциденти с хора. Те настояха за вето на президента, което обаче не беше наложено.
Опасност от инциденти с хора
Приетите изменения са недостатъчно съобразени с безопасността по време на ловните излети, сочат в мотивите за забраната на груповия лов от ведомството. "В момента буйната растителност и плътната листна маса в горските територии силно ограничават видимостта и безопасността на лова. Това е сериозна предпоставка за възникване на инциденти, както за участниците в лова, така и крие рискове за живота и здравето на пребиваващите в гората горски работници, туристи, гъбари, билкари и др." посочват от министерството и се позовават на статистика, че по-голямата част от злополуките по време на групово ловуване през последните години са ставали, когато листната маса в гората още не е опадала.
Нехуманна поправка
Направените изменения не са съобразени и с хуманното отношение към видовете дивеч, обитаващи горските територии, пише още в мотивите на МЗ. Малките на дивите животни от тази пролет няма да могат да бъдат опазени от ловните кучета. Започва размножителния период на сърната, а през септември предстои и този на благородния елен.
В тази връзка съществува опасност груповият лов на дива свиня да доведе до сериозни загуби на основните ловни видове, компрометиране на вече договорени трофейни ловни излети за благороден елен от страна на чуждестранни ловци и сериозни финансови щети.
Като мярка за редуциране на популацията от дива свиня заради опасността от възникване и разпространение на африканска чума по свинете се препоръчва засилване на подборния лов от място, казват от министерството.
МОтивите на министерството за забрана на груповия дивеч съвпадат с аргументите на представители на Професионалната ловна асоциация в България (ПЛАБ), на Лесотехническия университет и еколози от Българска фондация Биоразнообразие, които след гласуването на поправката изпратиха писмо до президента Румен Радев с искане да наложи вето заради сериозни опасения, че мерките ще имат обратния ефект и ще доведат до инциденти с хора в планините и горите.
Обратен ефект
Груповият лов се извършва с до десет броя ловни кучета, които гонейки свинете те ще повишат значително движението и разпръскването на прасетата на десетки километри. Създава се реална възможност за преминаване на границата към Румъния и връщане обратно с пренасяне на болестта, както и разпространяването й из България. Груповият лов на дива свиня е забранен в страните с африканска чума, подчертават специалистите.
Според тях този вид лов ще застраши малките и на редица други диви животни, които в момента отглеждат поколение. Повечето от използваните кучета гонят всякакъв дивеч и при гонка преди октомври на практика ще бъдат изтребени голяма част от родените тази година сърни, благородни елени и елени лопатари.
Припокриването на ловния, туристическия и събираческия сезон ще доведе до рязък скок на инцидентите по време на лов, предупреждават от организациите. Месеците юли, август и септември са времето за отпуск, планините са пълни с туристи, събирачи на горски плодове и гъбари. Всички гори извън националните паркове и резерватите са ловна площ, в която в сряда, събота и неделя ще се провежда групов лов на дива свиня. Припокриването на ловния, туристическия и събираческия сезон ще доведе до рязък скок на инцидентите по време на лов и обществените конфликти, което не е взето предвид при предлагането на законопроекта.
Поправките бяха гласувани на 12 юли едновременно на първо и на второ четене от Народното събрание, без да бъдат обсъдени в Комисия по околна среда и водите. Вносители на проекта са "Обединени патриоти", за тях гласуваха 112 депутати от всички парламентарни групи, само четирима депутати от БСП са били "против", трима от левицата и двама от "Воля" – "въздържал се".
Досега груповият лов на дива свиня започваше от 1 октомври и приключваше през втората неделя на януари, а ловните дни бяха само събота, неделя и официалните празници. Съгласно промените груповият лов на тези животни започваше от датата на публикуването на закона в Държавен вестник, а в добавка се даваше още един ловен ден – сряда. Целта беше да бъдатотстреляни около 120 000 диви свине, за да се намали популацията им и риска от разпространението на африканската чума.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Две крайности-вместо да започне групов лов на дива свиня на 25.Юли, сега няма да има лов до отмяна на заповедта на МЗХГ за отмяна на ЗЛОД.
- И двете са неприемливи!
Ами мислете преди да предприемете нещо-затова ви плащат