Началникът на Националната служба за охрана (НСО) Данчо Дяков нарича мит подозрението, че държавните гардове подслушват политици и правят компромати по поръчка на силни на деня. "Службата няма нито законови, нито финансови, нито технически възможности да подслушва, а писането на компромати е недостойно упражнение, което даже не подлежи на коментар. Нашите служители са достойни хора, български офицери и сержанти, а не някакви доносници", казва той в интервю за вестник "Труд".

Дяков подчертава, че подчинените му не са нито слуги, нито доносници. На въпрос дали в Закона за НСО са останали лошите "слугински" практики от бившето УБ0 - да разхождат кучетата на министри, да пазаруват или да карат любовниците им на фризьор, Дяков отговаря: "Категорично не. Не бива да бъркаме уважението и респекта към държавното ръководство, европейските и световните лидери с раболепието и слугинажа."

Една от промените, които е направил след назначаването си през март, е прехвърлянето на управлението на стопанство "Кричим" на друга държавна структура. "Имам такива идеи и за други имоти – поддръжката им е задача, несвойствена за службата. И отнема доста ресурси", казва той.

Сред другите промени, които е предприел, е процес на подмладяване на личния състав. "Правим преглед на структурата. Можем да оптимизираме състава – да намалим ръководителите, а да увеличим изпълнителите", обяснява Дяков.

По думите му е мит, че някой политик може сам да поиска охрана, защото това го решава комисия. Тя се състои от началника на НСО, председателя на ДАНС и главния секретар на МВР. "Лично аз смятам, че правилата, които спазваме, невинаги осигуряват комфорт на охраняваните – те следва също да спазват правила, да изпълняват указанията ни за безопасност. Пък и като чета какви луксозни коли вървят по пътищата ни, мога да ви кажа, че колите на НСО не са от най-скъпите, нито от най-новите", разяснява шефът на НСО.

Дневник