След като вчера правозащитни и екологични организации поискаха от президента Румен Радев да наложи вето на приетите в сряда промени в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), днес това направиха "Демократична България" и "Правосъдие за всеки". Част от измененията предвидиха увеличение на таксите за обжалване пред втора съдебна инстанция - т.нар. касационно обжалване.
Според "Демократична България" с промените в АПК се ограничава достъпът до правосъдие на български граждани и фирми чрез непосилно високи и абсолютно необосновани съдебни такси; недопустимо се ограничава публичността на съдебния процес, като се създават предпоставки за осъдителни решения без знанието и без възможност за ответните лица да се защитят, а в редица немаловажни случаи е премахнат контролът за законосъобразност.
"Рязкото увеличаване на таксите за обжалване на решения на административни органи е в унисон с желанието на управляващите за свръхдържава, която не подлежи на контрол от никого. В българските, а и във всякакви други условия това води до тотален размах на корупционни схеми, подаръци за олигарсите и в крайна сметка ще загубим милиарди, а схемите на властта ще доведат до дефицити, повишени данъци и унищожена природа", посочват от "Демократична България".
Допълват и че: "Известно ни е, че понякога се злоупотребява с обжалвания, нерядко и с цел рекет. Но тази практика не може да се премахне с тоталната забрана на конституционното право на гражданите да защитават правата си в съда. Със сигурност има по-ефективен подход за решаване на проблема. Например за засилване на независимостта и капацитета на съдебната власт, така че делата да се решават бързо, качествено и справедливо, вместо, както се предлага, държавните такси за обжалване на актовете на властта да се увеличават многократно".
"Въвеждат се закрити съдебни заседания, при които граждани и медии не се допускат", посочват от "Демократична България". Според тях тези законодателни решения противоречат на Конституцията и Европейската конвенция за защита правата на човека.
"С този законопроект принципите на правовата държава и върховенството на правото бяха брутално погазени, най-общо казано, достъпът на гражданите до правосъдие бе силно ограничен, а самото правосъдие бе поставено в нещо като затворена клетка. И то не какво да е правосъдие, а административното такова - онова, което в най-висока степен трябва да брани конституционно гарантираните права на гражданите от произвола на властта, свободите от опитите за тяхното меко ограничаване, собствеността и принципите на пазарната икономика от агресивна и недопустима държавна намеса!", посочва от своя страна "Правосъдие за всеки".
Организацията също критикува увеличението на таксите за касационно обжалване и въвеждането на такса според материалния интерес на делото. "Правосъдие за всеки" се обявява и против премахването на втората съдебна инстанция по някои от делата, както и възможността за провеждане на закрити заседания във Върховния административен съд (ВАС). Последните две промени според организацията противоречат на конституцията.
"Правосъдие за всеки" допълва, че смяната на местната подсъдност - по постоянен адрес/седалище на жалбоподателя, по редица закони създава неоправдан риск в условията на местен непотизъм или в някои райони с особено развити партийно-кланови връзки - направо феодализъм, да се обезсмисли напълно правораздаването.
Дневник
Коментари
Анонимен
тези промени в закона са за да не може фими фантоми да обялват поручки за милиони. в момента на пример поручка за 200 линейки се обялва от фирма която не е извуршва никаква дейност. строей на автомагистрала се обялва от фризиорски салон,проекта за тол системата се обялва от фирма от факултета и т.н.
а тези "еколози" и "демократи" точно от такива абсурдни дела се финансират. за това сега реват.
* Коментар транслитериран от системата
2 0