От миналата седмица има решение на Комисията за защита от дискриминацията, която потвърждава, че принципът на близост при приема на първокласници не е дискриминационен. Това обяви от парламентарната трибуна министърът на образованието Красимир Вълчев.
"Принципът не отнема правото на родителите да запишат детето си в друго училище, но дава предимство за записване в най-близкото училище", обясни той. "Трябва да имаш възможност да отидеш в училище, което е на разумно за пътуване и придвижване разстояние, особено в по-слабо населените райони", допълни Красимир Вълчев. Той отбеляза, че принципът на близост минимизира времето и разходите за придвижване.
Има много случаи, в които родители сезират прокуратурата, след като деца, живеещи близо до столични училища, са останали извън тях. Според родителите много от бащите и майките на приетите деца са сменили адреса си малко преди подаването на документите за приема.
"Въпросът е как ще усъвършенстваме този механизъм, който е в наредбата", каза министърът на образованието. По думите му е факт, че наредбата регламентира обща рамка, а общините са тези, които трябва да конкретизират критериите и да изискат конкретните документи, и да се докажат факторите, определящи класирането в първи клас. "Затова ще организираме срещи с големите общини, на първо място със Столичната община, за да видим как можем да подобрим механизма за приема", обясни Вълчев.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
аз няма да запиша децата си в училище в което има цигани