Месечната финансова подкрепа за навършилите пълнолетие хора с увреждания да е в по-висок размер и обвързана с линията на бедност, а не с гарантирания минимален доход. Предлага се тя да е в интервала от 10 на сто до 57 на сто от линията на бедност. Това е заложено в законопроект за хората с увреждания, раздаден вчера лично от министър Бисер Петков на хората с увреждания. Законопроектът беше предоставен на медиите от организациите на хората с увреждания, съобщава БТА. Законопроектите за хората с увреждания се очаква да бъдат внесени наесен в парламента.
Хората с намалена работоспособност от 50 до 70.99 на сто ще получават месечна финансова подкрепа, която ще е 10 на сто от линията на бедност, тези от 71 до 90 на сто - 15% от линията на бедност, а над 90 на сто - 25% от линията на бедност. За хората с увреждания над 90 на сто с чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност, е предвидено да получават 57% от линията на бедност.
Линията на бедност през тази година е 321 лева, но се предвижда през следващата година да е 348 лева. Тя расте всяка година, което означава, че и финансовата подкрепа за хората с увреждания ще расте, обясни вчера пред журналисти министър Бисер Петков.
Предвижда се и финансова подкрепа под формата на целеви помощи. Целевите помощи ще се предоставят в зависимост от индивидуалните потребности на човека с увреждане. Те са различни видове - помощ за лична мобилност чрез осигуряване на помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания и медицински изделия и адаптиране на лично моторно превозно средство, помощ за адаптиране на жилище; за балнеолечение и/или рехабилитационни услуги, за наем на общинско жилище.
Предвидена е и лична помощ, каквото е основното искане на протестиращите майки на деца с увреждания. Оценяването на правото на човека с увреждане от лична помощ се базира на тристепенна скала на зависимост/затруднения:
Степен I на умерена зависимост/затруднения е човек с увреждане от 71 до 90 на сто увреждане. В тази категория човекът с увреждане получава до 20 часа месечно право на лична помощ.
Степен II на тежка зависимост/затруднения е човек с увреждане над 90 на сто, който се нуждае от помощ два или три пъти дневно. В тази категория човекът с увреждане получава до 80 часа месечно право на лична помощ.
Третата степен е тази на тотална зависимост/затруднения - човек с увреждане над 90 на сто, който се нуждае от помощ и продължителна подкрепа от друго лице за реализиране на различни дейности от ежедневния живот много пъти дневно поради пълната загуба на физическа, умствена, интелектуална или сетивна автономност. В тази категория човекът с увреждане получава до 168 часа месечно право на лична помощ.
Видовете лична помощ са - ползване на професионални асистентски услуги, както и получаване на пари за лична помощ.
В случай че човек с увреждане не желае да ползва професионална асистентска услуга по реда, а самонаема асистента си, то той получава финансови средства в размер на определения брой часове, които се заплащат от държавния бюджет съгласно оценката.
Финансовата подкрепа и личната помощ се отпускат по предложение на специализираното звено въз основа на заключенията от индивидуалната оценка на потребностите за подкрепа.
Към Агенцията за хората с увреждания се създава фонд "Заетост на хората с увреждания", чиито приходи се набират от отчисления от работодатели, национални, европейски и международни програми и дарения.
Въвежда се квотен принцип при назначаване на хора с трайни увреждания, според който работодатели с 20 до 49 работници назначават поне един човек с увреждане, с 50 до 99 - двама, със 100 и над 100 - четири процента от средносписъчния им състав. Ако не се изпълнят тези квоти, работодателят внася всеки месец във фонда към Агенцията за хората с увреждания такса в размер от 80 на сто от минималната заплата за всеки неназначен човек с увреждане.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар