Днешното решение на Конституционния съд (КС), че конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, станала известна като Истанбулската конвенция, противоречи на българската Конституция предизвика остра реакция от страна на редица неправителствени организации. В декларация, подписана от 14 организации, се казва, че решението е унизително и порочно.

Според тях това е "сериозен удар върху правата на човека в България, върху интегритета на българската съдебна система и върху международната репутация на страната". В декларацията пише още, че това е най-лошото решение на Конституционния съд в цялата му история.

С четири особени мнения КС реши днес, че международният документ не съответства на основния закон. Особените мнения, изразени от съдиите, които не са съгласни с решението на мнозинството и смятат, че Конвенцията е в съответствие с Конституцията, са на Румен Ненков, Филип Димитров, Константин Пенчев и Георги Ангелов. Според останалите осем обаче документът противоречи на основния закон.

Нито една жена от състава на Конституционния съд - Кети Маркова, Мариана Карагьозова-Финкова, Стефка Стоева, Таня Райковска и Цанка Цанкова - не е подкрепила конвенцията. Решението са одобрили още Борис Велчев, Анастас Анастасов и Гроздан Илиев. Народното събрание вече не може да ратифицира конвенцията, освен ако не реши да промени Конституцията.

"Несвързаният и вътрешно противоречив текст на решението не дава възможност да се проследи последователната аргументация, чрез която съдът стига до извода за противоконституционност. Решението на практика напуска правната аргументация и настъпва в полето на политиката, на половото стереотипиране и на трансфобската пропаганда. То отива дотам да отрече, макар да не го изказва експлицитно, правото на защита и признание на идентичността на трансджендър и интерсекс хората", се допълва в декларацията.

От неправителствените организации припомнят, че конвенцията е ратифицирана от 32 държави членки на Съвета на Европа, включително от всички останали балкански държави. Освен това тя била един от малкото международни договори по правата на човека, към които желание за присъединяване е изразил самият Европейски съюз.

"Решението на Конституционния съд ни нарежда до Русия и Азербайджан – единствените държави, членки на Съвета на Европа, които не са я подписали. Решението на Конституционния съд унизи българските институции, България като член на европейското семейство държави, основани на зачитането на правата на човека и, разбира се, унизи най-вече българските жени. То е унизително и за следващите поколения български деца, които ще продължат да растат в страна, в която насилието се толерира", завършва декларацията.

Тя е подписана от Фондация "Джендър алтернативи", Асоциация НАЯ, Фондация "Център за изследвания и политики за жените", Фондация "За нашите деца", Български хелзинкски комитет, Комитета по правата на детето на ООН, Българска асоциация за семейно планиране и сексуално здраве, Фондация "Джендър образование, изследвания и технологии", Български център за нестопанско право, Фондация "Център отворена врата", Сдружение "Център Динамика", Сдружение за човешки права "Маргиналия", Фондация "Български адвокати за правата на човека" и Фондация Лале.

Подобна позиция изразиха и от Български фонд за жените. Според тях решението е хомофобско.

"То изразява неприкрит страх от трансексуалността и е откровено женомразко, насочено към държане на жените в подчинение. Според "мъжете" от Конституционния съд жената е, за да ражда деца и да бъде това, което обществото й казва – на първо място, жертва на принуда и насилие", пише в позицията на Български фонд за жените.

dnevnik.bg