Върховният административен съд отмени решение на кабинета от края на миналата година, с което правителството одобри спорни промени в действащия план за управление на национален парк "Пирин". Поправките, приети без екооценка между коледните и новогодишните празници (на 29 декември 2017 г.), отваряха възможност за сечи и строителство на големи площи от парка и предизвикаха масови граждански протести, които не спряха да се провеждат регулярно почти половин година.

Тричленният съдебен състав се е произнесъл за отмяна на решението на правителството миналия петък, като решението му подлежи на обжалване в 14-дневен срок пред по-горната инстанция. Ако бъде обжалвано, делото ще се гледа от петчленен състав на съда и тогава решението му ще е окончателно.

Делото срещу промените в плана за управление на "Пирин" беше образувано по жалби на две физически лица, на "WWF България" и на Асоциацията на парковете в България.

В нарушение на два закона

Според върховните съдии решението на кабинета, което се обжалва, е взето в нарушение на два закона, като са нарушени разпоредби на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).

Без екооценка

"Не са извършени екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда, каквото е изискването за планове, програми и инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии или техни изменения или разширения, при чието осъществяване са възможни значителни въздействия върху околната среда." Това е другият ключов мотив на съда за отмяна на решението на кабинета за парк "Пирин".

Поправките не опазват защитените територии

Тричленният състав смята също, че административният акт, приет от кабинета, не съответства на основната цел на Закона за защитените територии, а именно: опазването и съхраняването на защитените територии като национално и общочовешко богатство и достояние и като специална форма на опазване на родната природа, способстващи за развитието на културата и науката и за благополучието на обществото.

В чл. 2, ал. 2 от този закон изрично е предвидено, че опазването на природата в защитените територии има предимство пред другите дейности в тях.

Дневник