Много скоро Истанбулската конвенция ще стане договор на Европейския съюз и България ще трябва да я прилага, независимо че тя беше обявена за противоконституционна. Това обясни пред БНР проф. Атанас Семов, но уточни, че има едно условие, при което България може да не се съобрази с разпоредбите на конвенцията. То е държавата да заяви, че норми от конвенцията противоречат на националната конституционна идентичност на България. В противен случай, макар да не е ратифицирана, конвенцията трябва да се прилага, посочи преподавателят в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Истанбулската конвенция, която няма да бъде ратифицирана от България, понеже е несъвместима с българската Конституция, много скоро ще стане договор на Европейския съюз, навярно още в рамките на австрийското председателство и като договор на Европейския съюз ще се прилага и в България", каза проф. Семов и добави, че всяка държава в ЕС е длъжна да изпълнява европейските правни норми. По думите му,
правовият ред на ЕС има върховенство пред вътрешното право на държавите, включително и пред конституциите им.
"Освен в един случай, когато определена норма от правото на ЕС, да кажем норма от Истанбулската конвенция, противоречи на конституционна норма, изразяваща националната конституционна идентичност на държавата. Това е предвидено изрично в чл. 4 от Договора за ЕС. Държавите са длъжни да изпълняват правото на ЕС, освен когато то противоречи на националната им конституционна идентичност", уточни проф. Семов и добави, че България трябва да направи прочит на понятието за национална конституционна идентичност и евентуално да откаже прилагане на отделни разпоредби от конвенцията, което правото на ЕС допуска.
Според Семов текстовете от конституцията, свързани с традиционното разбиране за семейството и неговата роля, могат да бъдат прочетени като изразяващи българската национална конституционна идентичност. В тази връзка според него трябва да бъде изтъкната и демографската катастрофа.
За коментарите, че с решението си Конституционният съд е обслужил политиците, Семов каза, че е нормално съдът да проявява политическа чувствителност.
"Водещото в ролята на КС винаги е опазването на върховенството на Конституцията, но винаги един КС задължително трябва да проявява и политическа чувствителност, адекватност към обществените вълнения, към обществените ценности и към обществените страхове", каза преподавателят и добави, че такава роля през годините са изпълнявали и Конституционният съвет на Франция, и Конституционният съд на Германия.
Дневник
Коментари
КС
Стига сте лъгали хората - джендерите бяха дотук.
Анонимен
ха ха ха , битият бит, еания, еан
ГОРСКИ
Пишещите подобни глупости, обезоражават опонентите си с уточнението- професор, преподавател в университет...
т.е. като го е казал професор, преподавател - значи и така!
Да ама -не!
Те професорите в БГ станаха повече от горските...
И на глава, имаме най много професори и университети- пък сме на дъното...
Анонимен
правовият ред на ЕС има върховенство пред вътрешното право на държавите, включително и пред конституциите им.
паф
тогава за какво са тия съдилища
преди съда каза че винетките пса невалидни ама лилянка винеткова се пребори и сега си тъпче дебелия г-з