Вследствие на глобалната криза на финансовите пазари страните от Европейския съюз искат да си сътрудничат по-тясно в контрола над европейските банки. Засега обаче няма да има общоевропейски банков надзор.
Миналата седмица финансовите министри от евросъюза се договориха в Словения за създаването на т.н. "групи по стабилността", които да действат като система за ранно предупреждение при рисковани развития на опериращите в цяла Европа големи банки, застрахователни институти и инвестиционни компании, съобщи БГНЕС.
Засегнати ще бъдат, например, "Дойче Банк" и италианската група "Уни-Кредит". Групите за стабилност ще вземат съвместни мерки за координиране на действията в случай на кризи. "Всеки знае за съществуването на голям потенциален проблем при трансграничните групировки", казва еврокомисарят по вътрешния пазар Чарли МакКрийви. Досега банките, опериращи в няколко страни, са обект на надзор от всички компетентни национални власти. Германският федерален министър на финансите Пеер Щайнбрюк заяви, че постигнатото споразумение е първата важна крачка. Според него това обаче не означава, че се изгражда единна общоевропейска служба за финансов надзор.
Смисълът на споразумението е да се подобри сътрудничеството и конвергентността на надзора на европейско равнище. В договореността, до която се стигна на срещата в Словения, се предупреждава за "повишената опасност от зараза" при кризи на финансовите пазари в Европейския съюз". С оглед на все по-задълбочаващото се срастване между 27-те държави-членки на евросъюза трябва да се подобри координацията и взаимодействието на контрольорите. За всеки финансов институт с крупни дъщерни фирми в няколко европейски държави ще се основе група за стабилност, в която ще са представени наздорните власти, централните банки и правителствата на съответните страни.
Спогодбата ще влезе в сила на 1 юли т.г.
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар