Отвеждането с оковани ръце и крака до болница на отстранената от длъжността кмет на столичния квартал "Младост" Десислава Иванчева се наложило заради липсата на достатъчно добро лечебно заведение, в което се настаняват арестантите. Този извод направи зам.-министърът на правосъдието Николай Проданов пред БНР. Той уточни, че има само две болници в България, които са предназначени за затворници или арестанти - едната е в София, а другата в Ловеч.
"Аз не съм доволен от тези болнични заведения. Те не разполагат с кой знае колко техника и персонал. Когато се касае за по-специфично заболяване сме принудени от закона да водим арестантите до граждански болници, защото лекарят им може да разпореди да се направи скенер. Ако разполагахме с нормални болници, нямаше да ги водим в обществени такива", каза още Проданов.
В началото на месеца Десислава Иванчева, която бе арестувана показно в центъра на София в средата на април, беше приета в болница с оковани ръце и крака. Тя постъпи там заради онкологично заболяване. Конвоирането ѝ предизвика сериозен обществен дебат дали това е законно.
Проверка на "Дневник" установи, че конвоирането на арестанти е уредено частично в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, както и в правилника за прилагането му. Подробности обаче липсват. Законът ползва думата "белезници" за оковаване и на ръцете, и на краката. В чл. 114 се казва, че употребата на белезници се допуска и когато това е необходимо при конвоиране на лишен от свобода. А в чл. 115 е записано, че използването на физическа сила и помощни средства се съобразява с конкретната обстановка, характера на нарушението и личността на нарушителя.
"Не бива да се създава впечатление в обществото, че има стремеж да се причинят страдания на задържаните повече от необходимото", заяви Проданов и допълни, че "понякога се злоупотребява с тази неприятна перспектива България да бъде осъдена в Страсбург". Повод за думите му е изявеното намерение на адвокатите на Десислава Иванчева да съдят държавата за конвоирането ѝ.
Зам.-министърът на правосъдието коментира и скандала около задържането на Димитър Желязков-Митьо Очите, който се оказа служител в охранителната фирма "Аркус секюрити", управлявана от Иван Владимиров. Неговият син - Методи Владимиров, пък е зам.-шеф на затвора в Бургас.
"Като дойде лятото и отпускарското време и се появява проблем с този наш служител. Миналата година по същото време пак имаше проблеми с него. Този наш служител е осъждал затворници за клевети. Проверявали сме го и не виждам причини да го критикуваме за работата му. Не е наша работа къде работи баща му", добави Проданов.
През август 2017 г. започнаха проверки в бургаския затвор по сигнали за продажба на наркотици. Част от затворниците обвиниха именно Методи Владимиров, че стои зад търговията, но в крайна сметка до конкретни обвинения срещу него не се стигна.
Дневник
Коментари
Добави коментар