Все още няма ясен план как ще бъде източено горивото от кораба, потънал през миналия век край Созопол, който замърси района с мазут. Това се разбира от направения първи оглед днес. От Морска администрация съобщават, че ако времето е подходящо и още утре водолази от двете специализирани фирми по източване на мазут и нефтени отпадъци ще направят подводен оглед на кораба.
Водолази доброволци са открили пробивите на потъналия кораб "Мопанг", за който преди три дни беше подаден сигнал, че е източник на мазутния разлив край Созопол. Водолазите участваха в операцията за локализиране на замърсяването, която започна рано тази сутрин в присъствието на министъра на транспорта Ивайло Московски и шефа на Морска администрация кап. Живко Петров, съобщи БНТ.
Михаил Заимов, който подаде сигнала за източника на разлива, коментира, че двете струи са големи колкото юмрук. Обяснява, че работата ще е трудна заради лошото състояние на кораба, чиито бордове почти са се съединили.
Министърът на транспорта Ивайло Московски, който направи оглед на замърсеното място, каза, че предстоящата операция по цялостното премахване на мазута от резервоарите на "Мопанг" е предизвикателство за институциите. Допълни, че има процедура за такива случаи и че ще бъдат осигурени нужните средства.
Шефът на Морска администрация обяснява, че са вадени потънали кораби както и гориво от тях, но на по-малка дълбочина и в близост до пристанище. Освен това корабите са били в по-добро състояние. "На мен поне не ми е известно в България да е извършвано операция на стогодишен кораб, потънал, полуразрушен, неизвестен по същество за нас т.е. без да имаме цялостни планове на кораба и конструкция, без да знаем какво количество гориво има, в кои танкове", казва той.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар