Европейски официални лица стопиха надеждите на британския премиер Тереза Мей, че ще може да преговаря за Брекзит с други лидери на ЕС през септември, за да излезе от задънената улица около напускането на Великобритания, предаде "Гардиън".

Дипломатически представители да отхвърлили предложенията Мей да води директни разговори за Брекзит с останалите 27 държавни и правителствени ръководители на срещата на върха в Залцбург следващия месец.

Преговорите за Брекзит ще бъдат възобновени в Брюксел в четвъртък и петък, с което ще се сложи началото на нов интензивен етап, като целта е да се постигне споразумение през есента.

След референдума за излизане на Великобритания от ЕС блокът настоя, че официалните разговори се водят от главния преговарящ Мишел Барние. Мей може да уведомява лидерите на ЕС за плановете си на срещи на върха, но не е в стаята за дискусии.

Официални лица очакват този подход да се запази и в Залцбург на неформалната среща на лидерите на 20 септември, която трябва да бъде посветена основно на миграцията. Срещата бе организирана от Австрия, която в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС, но от председателя на Европейския съвет Доналд Туск зависи дали да добави и Брекзит към дневния ред.

Разговорите ще се състоят четири седмици преди среща на върха на ЕС в Брюксел, когато според Барние трябва да бъде постигната сделката. В Брюксел обаче много запознати с процеса очакват срокът да бъде удължен до ноември или дори до декември, което ще намали времето за ратификация на текста преди 19 март 2019 г., когато Великобритания трябва да напусне ЕС.

Британското правителство се опита да склони Барние като се обърне директно към националните столици за по-голяма гъвкавост - стратегия, продължена от външния министър Джереми Хънт, който е на тридневна обиколка на континента. Латвийският външен министър Едгарс Ринкевичс каза преди да се срещне с Хънт, че възможностите за провал или постигане на сделка са 50 на 50.

Мандатът на Барние е определен от лидерите на останалите 27 държави членки и няма особено желание за промяна, въпреки призивите на Хънт за нов подход.

Днвеник