По размер на средната работна заплата за месец юни област Шумен заема единадесето място сред 28-те области на страната със средно възнаграждение в областта от 900 лв. Размерът на средната заплата в областта остава значително по-нисък от това за страната, което за месец юни 2018 г. е 1 119 лева. Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро в Шумен.
Статистиците отчитат още, че за област Шумен средната брутна месечна работна заплата за април е 913 лв., за май - 912 лв., а за юни - 900 лева. В сравнение със същото тримесечие на 2017 г. заплатите в Шуменско са скочили средно със 7,7%.
През юни най-висока е средната заплата в област София – 1 509, а най-ниска в областите Видин и Благоевград - с по 743 лева.
По брой наети лица
по трудово и служебно правоотношение област Шумен заема към края на юни 13 място сред 28-те области в страната. Наетите лица в края на юни в Шуменско нарастват с 293, като достигат 44 604. Съпоставката с второто тримесечие на 2017 г. сочи, че към юни т.г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение в областта са с 2 375, или с 5.6% повече.
За страната най-голям е броят на наетите в област София - 764.0 хил., а най-малък в област Видин - 16.6 хиляди.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Заплатите в Шумен са според работата и длъжността.Хората които познавам в Шумен вземат над 1000лв.
Благодаря за вниманието.
Анонимна
Ако става въпрос за продавачки,шивачки и други ниско квалифицирани длъжности,разбира се ,че вземат 500
шуменец
При комунистите бяхме на 111 място.
Анонимен
Точно обратното е - професиите, за които се изисква средно специално образование са по-високо платени от тези с висше образование (изключвам инженери и програмисти). И това е заради липсата на квалифицирани кадри. Така действа принципът на търсенето и предлагането на пазара на труда.
Анонимен
Така изложеният текст дискредитира статистиците.
От текста нищо полезно не става ясно. Например в данните включват ли се самонаетите от типа юрист-консулт, адвокат, земеделски производител, едноличен търговец, едър предприемач и каквито въобще има? Още - няма никаква разбивка нито по браншове, нито по професии, също по вид заетост. В сумата за заплата включват ли се добавки във вид на пътни, на ваучери? Друго: как се съотнасят доходите спрямо цените по региони и региончета. Защото една заплата на чистачка в училище в някое село съвсем, ама съвсем не е равностойна на същото заплащане в Шумен.
Пак ще напиша: написан така, текстът не говори добре за занимаващите се със статистика.
Анонимни
тази статистика който я прави каква заплата взима, незнам но в Шумен има още фирми "уж"големи и развити но плащащи заплата 460 лв нето,тези цифри незнам от къде ги измислиха
кой
Не лъжат. Само са забравили да добавят, че стакмистиката важи само за хората, които имат работа и ,че е 900 лъва,ама за два месеца...без удръжките.
Анонимен
само дето не останаха млади хора да я взимат , града се обезлюдява стремглаво
от 20:50
Защо ми слагате минуси? На кого му е ясно дали в сведението е включен доходът на юрист-консултите, на брокерите на недвижими имоти или на собствениците на Теси, как са отчетени парите на временно заети по програми? Преди година- две същата тази статистика отчете, че двама души от Шумен са подали декларация за доходи през годината над един милион. Доходите им едва ли са от наем не жилище, може да се от рента, но е по-вероятно да са от някакъв тип търговска дейност, включително интелектуална. Къде се разпределят в статистиката? Като влезе човек в голям магазин за хранителни стоки, редовно вижда плащащи с ваучери. Ваучерите са вид парично средство, както и платеният от фирмата транспорт. Актьорите от театъра дали получават ваучери за храна? Доходът на собственика на настоящия сайт влиза ли като заплата?...